234986

۲۱۰ پروانه بهره برداری از معادن در استان اردبیل صادر شد

دنیای معدن - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از صدور ۲۱۰ پروانه فعالیت برای واحدهای معدنی در مناطق مختلف این استان خبر داد.

به گزارش دنیای معدن، فریبرز شجاع روز یکشنبه اظهار کرد: از این تعداد ۱۰۹ واحد پروانه دار فعال هستند و تعدادی از واحدها نیز در مرحله مزایده برای بهره برداری قرار دارند.

وی افزود: تاکنون حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال در معادن استان اردبیل سرمایه گذاری شده که با میزان استخراج سالیانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن، برای یک هزار و ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد کرده اند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ادامه داد: آهن، مرمریت، تراورتن، سیلیس، عقیق، پوکه معدنی، پوزولان و کائولن از جمله مهم ترین موادی است که از معادن استان اردبیل استخراج شده و اغلب به فرآورده های دارای ارزش افزوده بالاتر مانند سیمان و مصالح ساختمانی سبک وزن تبدیل و روانه بازار می شود.

شجاع خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها چهار پهنه اکتشافی در استان وجود دارد که به منظور فعالیت در آنها، در مجموع ۱۲ پروانه اکتشاف برای شرکت های سرمایه گذاری دولتی صادر شده است.

وی اضافه کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در پهنه قزل اوزن شهرستان خلخال چهار محدوده اکتشافی دارد که پروانه گرفته و از ۲۰ روز قبل عملیات حفاری در یکی از محدوده ها آغاز شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل اظهارامیدواری کرد با ادامه روند اکتشاف و در صورتی که آزمایش ها و نمونه برداری ها منجر به نتیجه شود و از نظر اقتصادی دارای توجیه باشد، در آینده نزدیک این محدوده ها تعیین تکلیف شود.

وی اضافه کرد: ۳۶ پروانه اکتشاف دیگر نیز برای بخش خصوصی صادر شده است که اگر به نتیجه برسد، در مجموع بخش معدن استان اردبیل جهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

شجاع اظهار کرد: دو زون معدنی از زون های معدنی کشور در منطقه خلخال واقع شده و تاکنون ۲۷ پروانه بهره برداری و همچنین ۱۰ پروانه اکتشاف معدن در این شهرستان صادر شده که سالانه یک میلیون تن مصالح معدنی از ذخایر ۶۰ میلیون تنی این شهرستان استخراج می شود.

وی یادآور شد: حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال تاکنون در معادن استان اردبیل سرمایه گذاری شده است که با میزان استخراج سالیانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن، برای یک هزار و ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد کرده اند.

به گفته این مقام مسئول، در پهنه باغرو نیز شرکت سرمایه گذاری کوثر با پیگیری هایی که انجام شد، سه دستگاه حفاری مستقر کرده و در حال اجرای عملیات اکتشاف تفصیلی است.

شجاع خاطرنشان کرد: بیشتر این پهنه ها مربوط به مواد فلزی مانند کانسنگ مس و عناصر همراه آن همچون طلا و مولیبدن یا نقره است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در بخش اکتشاف پهنه های معدنی این استان سرمایه گذاری شده است و میزان اشتغال آنها به ۱۵۰ نفر می رسد.

وی افزود: در صورت رسیدن به مرحله بهره برداری و احداث کارخانه فرآوری، میزان اشتغال زایی به ۵۰۰ نفر و حجم سرمایه گذاری به ۱۴ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

شجاع بیان کرد: پیش بینی می شود در ۲ سال آینده کارخانه کنسانتره مس پورفیری در معدن صاحب دیوان که جزو پهنه قره سو- سبلان است، به مرحله تولید برسد.

 

دیدگاه تان را بنویسید