224427

دنیای معدن گزارش می دهد:

هشدار به صنایع/ صادرات سیمان ممنوع می شود؟

دنیای معدن: عضو انجمن صنفی کارفرمایان سیمان می گوید دو ماه پیش مازوت تحویل گرفته اند و چند روز پیش هم رییس کمیسیون صنایع اتاق در توییتی هشدار داده بود که کشور تنها ۱۰ روز دخیره مازوت دارد. حالا باید دید آیا این شروعی برای کاهش تولید سیمان و ممنوعیت دوباره صادرات آن است؟

به گزارش دنیای معدن، سال پیش قطع برق و گاز تاثیر زیادی بر کارخانه های تولید سیمان گذاشت و حتی سبب شد در دوره ای صادرات سیمان ممنوع شود. امسال هم با آغاز فصل سرد، گاز این کارخانه ها قطع شده و نگرانی این است که قیمت سیمان افزایش یابد و صادرات آن ممنوع شود.

نادر غفاری، عضو انجمن صنفی کارفرمایان سیمان به تجارت نیوز می گوید: ما دو ماه پیش مخازن خود را پر کرده ایم و تا به امروز مشکلی برای تامین مازوت نداشته ایم.

اما او می گوید: اگر نیاز داخلی افزایش پیدا کند، صادرات را محدود می کنند ولی صادرات قطع نمی شود.

اگرچه به گفته او ایران بخش مهمی از بازارهای صادراتی خود را از دست داده است. او یادآوری می کند: ما صادرات خود را به کشوری قطع نکردیم. عراق به طور کلی از ایران سیمان نمی خرد. ما بیشتر به افغانستان و کشورهای تازه استقلال یافته سیمان می فروشیم.

اما ممکن است همین صادرات محدود هم کمتر شود؟

قطع گاز و برق کارخانه های تولید سیمان سال پیش، موجب شد که کارخانه های سیمان نتوانند سیمان کشور را تامین کنند و سیمان کمیاب و گران شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید