235568

سنگ‌‌‌آهن کانال ۱۰۰ دلاری را پس گرفت

دنیای معدن: در شرایطی که افول بازار مقاطع طویل فولادی در ترکیه فشار کاهشی بر بازار قراضه وارداتی این کشور وارد کرد، انتظار بهبود بازار مقاطع طویل فولادی در چین از رشد نرخ سنگ‌‌‌آهن حمایت کرد و باعث شد در روز پایانی هفته مجددا سنگ‌‌‌آهن بتواند کانال ۱۰۰دلاری را پس بگیرد. به گزارش «اکوایران»، سنگ‌‌‌آهن در هفته منتهی به‌ روز جمعه ۲۲جولای، نوسان قیمتی قابل ملاحظه‌‌‌ای را تجربه کرد.

به گزارش دنیای معدن، انتشار داده‌‌‌های منفی اقتصادی از چین باعث شد تا بهای آن به کانال ۹۰دلاری سقوط کند، وعده دولت چین برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد مجددا این محصول را به کانال ۱۰۰دلاری بازگرداند، اظهارنظر برخی مقامات برتر این کشور در خصوص عدم‌تحقق وعده‌‌‌های قبلی مجددا به سقوط بهای آن منجر شد و در نهایت، بهبود تقاضا در بخش پایین‌‌‌دست زنجیره فولاد باعث شد تا سنگ‌‌‌آهن وارداتی چین عیار ۶۲‌درصد معیار پلتس در روز جمعه ۲۲جولای با رشد روزانه ۴درصدی با نرخ ۱۰۰دلار و ۳۵سنت به‌‌‌ازای هر تن به فروش برود.

پلتس در گزارش روزانه خود تاکید دارد که رشد بهای سنگ‌‌‌آهن در روز پایانی هفته به‌رغم ضعیف‌ماندن تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن دریایی وارداتی چین رخ داده است. درواقع، عقبگرد بهای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو با کاهش زیان فولادسازان چینی، اجازه رشد قیمت در بخش سنگ‌‌‌آهن را داده است. در عین حال، کاهش فولادسازی در چین طی هفته‌‌‌های گذشته با توجه به توقف‌های اختیاری به دلیل زیان‌‌‌ده شدن تولید باعث شده است تا بازار محصولات فولادی در چین به تعادل عرضه و تقاضا نزدیک شود که این موضوع از رشد قیمت در این بازار حمایت می‌کند.

پلتس در گزارش روزانه خود از روند معاملات زنجیره آهن و فولاد به افت بهای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی فوب استرالیا و سی‌‌‌اف‌‌‌آر چین اشاره داشت. فشار عرضه و پایین‌ماندن تقاضا عامل افت نرخ بود و در نهایت هر تن زغال‌‌‌سنگ فوب استرالیا در روز جمعه ۲۲جولای با کاهش ۵۳/ ۱درصدی نسبت به‌ روز قبل با نرخ ۲۲۶دلار به ازای هر تن به فروش رفت.  یکی از تجار آسیایی به پلتس گفت، نبود تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو باعث شده است تا برخی معدن‌کاران شروع به تغییر مشخصات فنی زغال ‌‌‌تولیدی خود برای تبدیل آن به زغال‌‌‌سنگ حرارتی کنند.  افت قیمت در بازار زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو تحویل بنادر چین بیش از فوب استرالیا بود. بهای این محصول در روز پایانی هفته افت ۲درصدی داشت و با نرخ ۳۳۵دلار به ازای هر تن به فروش رفت. یک تاجر هندی نیز از احتمال کاهش تولید زغال‌‌‌سنگ به دلیل نبود تقاضا در بازار داخلی چین خبر داد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید