249336

آلمان در اندیشه تعویق خروج از زغال سنگ به دلیل ناامن بودن تأمین انرژی

دنیای معدن: وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد که به دلیل وضعیت همچنان ناامن و نامشخص عرضه انرژی، طرح خروج از زغال سنگ برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۳۰ را به تعویق می اندازد.

به گزارش دنیای معدن، "رابرت هابک" ، وزیر اقتصاد فدرال آلمان اعلام کرد که به دلیل وضعیت نامشخص عرضه، طرح خروج زغال سنگ برنامه ریزی شده برای سال 2030 را به تعویق می اندازد.

این خبر را نشریه بیلد آلمان با استناد به صورتجلسه کمیته انرژی پارلمان این کشور گزارش داده است.

بر این اساس، هابک در پاسخ به این سؤال که آیا این مسئله را بررسی خواهید کرد که حذف تدریجی زغال سنگ می‌تواند در چارچوب زمانی پیش‌بینی شده انجام شود یا خیر؟ گفت که نیروگاه‌های فسیلی نیز در صورتی که نیروگاه‌های جایگزین کافی وجود نداشته باشند، باید بیشتر کار کنند.

وزیر اقتصاد آلمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: امنیت عرضه تا سال 2030 کاملا تضمین شده است. با این حال، این به پیش نیازهایی بستگی دارد: گسترش شبکه و گسترش برق سبز باید طبق برنامه ریزی انجام شود. در غیر این صورت، نتیجه همانی است که شما می گویید.

هابک با توجه به صورتجلسه کمیته پاسخ داد: اگر ما در وضعیت تامین ایمن نباشیم، نیروگاه های فسیلی باید بیشتر کار کنند. ما هرگز امنیت عرضه را به خطر نمی‌اندازیم.

وزیر اقتصاد آلمان در حالی در این باره سخن گفته ست که اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان در سخنانی در کنفرانس آب و هوی دبی خواستار تسریع روند تحول انرژی شده و از تقریبا 200 کشور درخواست کرد که به این روند پیوسته و خود را ملزم به این امر کنند.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان همچنین خواستار خروج جهانی از زغال سنگ، نفت و گاز شد. این مقام آلمانی در سخنرانی خود گفت: اکنون همه ما باید عزم راسخی برای خروج از سوخت های فسیلی - اول و مهمتر از همه زغال سنگ - نشان دهیم.

وی گفت: به عنوان یک کشور صنعتی موفق، ما می‌خواهیم تا سال 2045 در شرایط اقلیمی خنثی زندگی و کار کنیم.

شولتز از تقریباً 200 کشوری که تا اواسط دسامبر در دبی در حال مذاکره هستند درخواست کرد تا در روند تحول انرژی شرکت کنند و خطاب به آن ها گفت: بیایید گسترش انرژی های تجدیدپذیر را به اولویت شماره یک سیاست انرژی در سراسر جهان تبدیل کنیم!

آلمان در سایه جنگ اوکراین و کاهش عرضه انرژی از روسیه در زمینه تامین انرژی و گاز با مشکلات فراونی روبرو شده است.

چندی پیش مارکوس کِرِبِر، مدیرعامل شرکت RWE که بزرگ‌ترین تولیدکننده برق در این کشور به‌شمار می‌رود، هشدار داد که به خاطر ادامه یافتن بحران انرژی در آلمان ممکن است این کشور در زمستان پیش رو با کمبود انرژی مواجه شود.

به گفته این مقام آلمانی؛ سرد شدن هوا، امنیت انرژی آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تهدید می‌کند. بیش از یک سال است که به خاطر درگیری نظامی با اوکراین، روسیه صادرات گاز به آلمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

وی همچنین گفت: ما هیچ ساختار کنترل‌کننده شوک در نظام تامین گاز خود نداریم و آلمان باید هرچه سریع‌تر ساخت زیرساخت‌های مورد نیاز برای واردات گاز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تکمیل کند.

تا پیش از درگیری نظامی با اوکراین، آلمان 40 درصد از گاز مورد نیاز خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از روسیه وارد می‌کرد، اما در پی بالا گرفتن تنش‌های نظامی بین مسکو و کی‌یف، برلین تصمیم گرفت تا با افزایش واردات ال ان جی، وابستگی خود به گاز روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید