243723

حقوق معلمان در رتبه بندی باید چقدر اضافه شود؟

دنیای معدن: میزان افزایش حقوق پیش بینی شده در رتبه بندی معلمان اعلام شد.

به گزارش دنیای معدن، عضو کانون صنفی معلمان تهران می‌گوید قرار بود رتبه بندی معلمان، حقوق آن‌ها ۸ تا ۱۶ میلیون تومان افزایش دهد.

محمدرضا نیک‌نژاد در گفتگو با نبض بازار تصریح کرد: ۷۵ درصد معلمان از اجرای طرح رتبه‌بندی ناراضی هستند و قانونی که قرار بوده عامل انگیزه و تشویق برای معلمان باشد موجبات دلزدگی معلمان از آموزش را سبب شده است.

 

عضو کانون صنفی معلمان تهران با بیان اینکه فاصله دریافتی معلمان در رتبه‌های متوالی به ازای هر رتبه حدود ۸۰۰ هزار تومان است که شاید از نظر مالی چندان قابل توجه نباشد، اما اعتبار کلی معلمان را زیر سوال برده است، خاطرنشان کرد: معلم برای خود رتبه بالاتری در نظر گرفته است مدیر آن را یک رقم کاهش داده و ارزیابی که هیچ شناختی که از معلم نداشته و ارتباطی هم با دانش‌آموزان مدرسه نداشته، رتبه را به ۲ تقلیل داده است. طبیعی است که در این شرایط معلمان بگویند حیف از زحمت و تلاشی که برا‌ی آموزش صرف کرده‌اند.

 

آشفتگی رتبه‌بندی و معلمانی که با ۳۰ سال سابقه رتبه ۲ گرفته‌اند

 

نیک‌نژاد تصریح کرد: در آشفتگی رتبه‌بندی، معلمی وجود دارد که با ۱۷ سال سابقه تدریس رتبه ۴ و معلمی با ۳۰ سال سابقه رتبه ۲ کسب کرده است. طبیعی است این شرایط موجب ایجاد پرسش‌های اساسی در معلمان شده و به رقابت‌های ناسالم در آموزش و پرورش دامن می‌زند.

 

وی عنوان کرد: بسیاری از معلمانی که رتبه‌های پائین گرفته‌اند شاخص‌های عملکردی پائین‌تری نسبت به سایر معلمان ندارند و در آیتم‌هایی که تعریف‌ناپذیر و سلیقه‌ای بوده است رتبه‌هایی گرفته‌اند که در مجموع رتبه کلی آن‌ها را کاهش داده است.

 

دولت رئیسی به پیشنهاد سازمان برنامه عمل نکرد

 

عضو کانون صنفی معلمان تهران در پاسخ به این پرسش که با روند طی‌شده، اجرای این قانون چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد، بیان کرد: وضعیت به گونه‌ای شده که ما به حرف دو سال پیش سازمان برنامه رسیده‌ایم که حقوقی برای ترمیم دستمزد معلمان به آن‌ها اضافه شود و دنباله آن بریده شده و به دلیل چالش برانگیز بودن اجرای قانون رتبه‌بندی آن را به وقت دیگری موکول کنند، اما دولت رئیسی به این توصیه‌ها گوش نداد و در نهایت این افزایش به بدترین شکل ممکن اجرا شده است، چون معلمان با سوابق بالا رتبه‌های بسیار پائین‌تر از حد انتظار کسب کرده‌اند.

 

دلزدگی، خستگی و خشم معلمان نتیجه اجرای قانون رتبه‌بندی

 

وی خاطرنشان کرد: دلزدگی، خستگی و خشم نتیجه اجرای قانون رتبه‌بندی با شاخص‌های مورد ارزیابی شده است که جبران آن نیز کار بسیار سختی است. دغدغه بیش از دو سه دهه‌ای معلمان شکاف حقوق آن‌ها با خط فقرو متوسط دریافتی کارکنان و کارمندان هم‌تراز بوده است و ضعف در عملیاتی‌کردن این قانون به عکس خود بدل شده است. اکنون حقوقی به معلمان اضافه شده که ترمیم عقب‌ماندگی حقوقی آن‌ها نیست و پیشنهاد این است که فوق‌العاده حقوق معلمان را همانند سایر کارکنان که ۵۰ درصد افزایش یافته برقرار کنند.

 

از این جا رانده و از آن جا مانده‌گی معلمان با قانون رتبه بندی

 

نیک نژاد اظهار کرد: اکنون بهانه‌ها بر این است که، چون قانون رتبه‌بندی اجرا شده فوق‌العاده دریافتی معلمان نباید پرداخت شود؛ معنای این شرایط این است که معلمان از این جا رانده و از آن جا مانده شده‌اند نه حقوقشان مناسب افزایش یافته و نه مزایای دیگر به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 قرار بود رتبه‌بندی تا ۱۸ میلیون تومان حقوق معلمان را افزایش دهد

 

وی با بیان اینکه مطابق با اظهارات رئیس کمیسیون آموزش مجلس مقرر بود با اجرای قانون رتبه‌بندی ۸ تا ۱۶ میلیون تومان به حقوق معلمان افزوده شود، اما امروز با اجرای فعلی  ۲ تا ۴ و نیم میلیون تومان به حقوق آنها افزوده شده است، تاکید کرد: در عمل اجرای قانون منجر به بهبود وضعیت دریافتی معلمان نشده است.

 

عضو کانون صنفی معلمان تهران خاطرنشان کرد: در کشور‌هایی که این قانون بادقت اجرا شده و موضوعات مالی و کیفی آن در نظر گرفته شده نیز اجرای قانون رتبه‌بندی نتیجه‌ای به دنبال نداشته چه برسد به ایران با آشفته‌بازاری که معلمان در آن گرفتار شده‌اند.

 

گوش شنوایی برای حرف معلمان وجود ندارد

 

وی با اشاره به عقب‌ماندگی سطح دستمزدی و حقوقی معلمان در کشور اظهار کرد: گوش شنوایی برای حرف معلمان وجود ندارد. ۲۰ سال است که عضویت در کانون نظام صنفی معلمان را دارم و طی این ۲۰ سال بسیاری از دغدغه‌ها مانند آموزش رایگان، مدارس فرسوده و حقوق معلمان مطرح شده، اما نادیده گرفته شده است.

 

نیک‌نژاد با بیان اینکه رتبه‌بندی می‌توانست شکاف میان حقوق کارکنان دولت و معلمان را جبران کند، عنوان کرد: رتبه‌بندی در تمام کشور‌هایی که اجرا شده یک ویژگی مشترک داشته و آن ویژگی، رساندن حقوق معلمان به سطح متوسط سایر کارکنان است. تعیین حقوق هر صنف یا لایه اجتماعی نیازمند آن است که سطح متوسطی از حقوق در کشور تعریف شده و و پس از آن حقوق آن دستمزدبگیر را براساس آن سنجید.

 

معلمان ۶ میلیون تومان زیر خط فقر دریافت می‌کنند

 

کارشناس حوزه آموزش عنوان کرد: در همین وضعیت کنونی هم حقوق معلم با رتبه ۵ حدود ۱۵ میلیون تومان و خط فقر ۲۱ میلیون تومان است، معنای این شرایط آن است که افرادی هم که رتبه ۵ دریافت کرده‌اند ۶ میلیون تومان زیر خطر فقر دریافت می‌کنند. حقوق معلمان باید به خط متوسط حقوقی رسانده شود و پس از آن اگر قرار است تشویقی صورت بگیرد به معلم گفته شود که تلاش بیشتری برای آموزش داشته باشد و کتاب بنویسد و روش‌های جدید آموزشی را در پیش بگیرد.

 

رتبه‌بندی، قانونی که به جای تشویق، معلمان را تنبیه می‌کند

 

عضو کانون صنفی معلمان تهران خاطرنشان کرد: اکنون رتبه‌بندی به جای تشویق تبدیل به طرحی تنبیهی برای معلمان شده است و فعالان صنفی این شغل و افرادی مانند من از رتبه ۱۲۰ التزام عملی به نظام تنها ۶۰ امتیاز کسب کرده‌ام معنای این امتیاز یعنی با رتبه‌بندی من را تنبیه کرده‌اند.

اجرای کنونی رتبه بندی یعنی معلمان دو یا چند شغله

عضو کانون صنفی معلمان تهران افزود: اجرای کنونی رتبه‌بندی تشویقی در معلمان ایجاد نخواهد کرد که بهتر درس بدهند یا آنکه وقت بیشتری را به آموزش اختصاص داده و به سراغ شغل دوم و سوم نروند. همه این شرایط در نهایت بر دانش‌آموزانی سرشکن خواهد شد که باید آینده ساز کشور باشد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید