243102

سنگ‌آهن در کف نرخ ۴ ماهه

دنیای معدن: قیمت سنگ‌آهن با کاهش تقاضا و افزایش موجودی به پایین‌ترین میزان ظرف چهارماه گذشته سقوط کرد. داده‌های بازار مسکن چین برای ۳ ماه ابتدایی سال جاری مطابق انتظار بهبود نداشت و این موضوع باعث شد تا آهن و فولاد از سکه بیفتد.

به گزارش «دنیای معدن»، بهای سنگ‌آهن در روز جمعه ۲۱ آوریل افت نرخی قابل ملاحظه را به ثبت رساند؛ به نحوی که متال‌بولتن بهای هر تن از این محصول با عیار ۶۲ درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را با ثبت کاهش روزانه ۷/ ۵درصدی برابر ۱۱۰ دلار و ۴۱ سنت ارزیابی کرد که این رقم کمترین بهای فروش آن پس از دسامبر ۲۰۲۱ بود. کاهش تمایل کارخانه‌های فولادی به خرید سنگ‌آهن و افزایش موجودی انبارهای این کشور باعث شد تا این محصول با افت نرخ مواجه شود.  در حالی که بهای سنگ‌آهن برای تحویل در ماه‌مه در روز پایانی هفته افتی ۸۲/ ۵درصدی داشت و برابر ۱۰۸ دلار و ۶۵ سنت معامله شد؛ سنگ‌‌آهن در بورس سنگاپور با نرخ ۱۰۸ دلار به فروش رفت که این رقم کمترین بهای فروش آن پس از ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲ بود. همچنین در این روز پرمعامله‌ترین قرارداد سنگ‌آهن برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان، با ثبت کاهش روزانه ۸۲/ ۴درصدی با نرخ ۵/ ۷۳۰ یوآن برابر ۱۰۵ دلار و ۹۶سنت معامله شد که کمترین نرخ فروش آن ظرف چهارماه اخیر بود.

یو چن، تحلیلگر مای‌استیل مستقر در شانگهای می‌گوید: علاقه به خرید سنگ‌آهن از سوی کارخانه‌های فولادی کمتر از حد انتظار است. تقریبا یک‌هفته دیگر چین برای روزهای اول تا سوم ماه مه تعطیل می‌شود؛ انتظار می‌رفت که پیش از شروع این تعطیلات بر میزان خرید و ذخیره سنگ‌آهن از سوی فولادسازان چینی افزوده شود. اما عدم رشد تقاضا از سوی کارخانه‌های فولادی بازارهای آتی این محصول را نیز تحت فشار کاهش نرخ قرار داد و از سکه انداخت. طبق گزارش مای استیل، موجودی سنگ‌آهن در ۴۵ بندر اصلی چین مورد بررسی توسط این موسسه در هفته منتهی به روز پنج‌شنبه ۲۱ آوریل با ثبت رشد یک میلیون و ۲۳۰ هزار تنی برابر رشد یک درصدی به ۱۳۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسید.

تضعیف تقاضا همزمان با رشد عرضه

سقوط بهای سنگ‌آهن در روز جمعه ۲۲ آوریل ناشی از چند سیگنال منفی توامان رقم خورد. پی هائو، تحلیلگر مستقر در شانگهای در شرکت کارگزاری بین‌المللی FIS، معتقد است: داده‌های بازار مسکن چین در سه ماه گذشته بدتر از انتظار بود و این موضوع تقاضا برای مواد خام مصرفی در تولید فولاد را تضعیف کرد. در عین حال داده‌های غول‌های معدنی سنگ‌آهنی از عرضه کافی سنگ‌آهن در کوتاه مدت حکایت دارد.  ریوتینتو روز پنج‌شنبه گزارش داد که میزان تولید سنگ‌آهن این شرکت از معادن غرب استرالیا رشدی ۴/ ۱۵درصدی داشته است. شرکت والع نیز از رشد ۸/ ۵ درصدی عرضه این محصول ظرف سه‌ماه ابتدایی سال خبر داد.  اگرچه از میزان تولید سنگ‌آهن بی‌اچ‌پی ظرف سه‌ماه ابتدایی امسال کاسته شد، اما این شرکت نیز اعلام کرد که امسال برابر ۲۹۰ میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند که رقمی فراتر از میزان تولید در سال‌ قبل خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید