236700

خوف و رجا در بازار سنگ‌‌‌آهن و قراضه

دنیای معدن-کاهش موجودی سنگ‌‌‌آهن در بنادر چین، زمینه رشد اندک بهای این محصول را در بازارهای جهانی فراهم کرد؛ با وجود این، احتمال سهمیه‌‌‌بندی برق برخی واحدهای فولادسازی در چین مانع می‌شود که رشد قیمت ادامه‌‌‌دار باشد. در این شرایط، تصمیم بانک‌مرکزی ترکیه برای کاهش مجدد نرخ بهره با تضعیف ارزش لیر باعث شد فولادسازان این کشور درصدد خرید سریع‌تر محصول برآیند تا از اثرات تورمی کاهش ارزش پول ملی در امان بمانند.

به گزارش «دنیای معدن»، کاهش موجودی سنگ‌‌‌آهن در بنادر چین از رشد بهای این محصول در روز ۲۳ اوت حمایت کرد. به این ترتیب، هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد وارداتی به چین در دومین روز از هفته رشد ۱۶/ ۱درصدی داشت و با نرخ ۱۰۲دلار و ۳۰سنت به فروش رسید. با وجود این، همچنان میزان خرید و فروش در این بازار محدود است. شرکت‌های تجاری و فولادسازان کوچک در خرید جانب احتیاط را نگه داشته و ترجیح می‌دهند تا حد ممکن، خریدهای خود را به تعویق بیندازند.

برخی منابع می‌‌‌گویند، همچنان فولادسازان چینی با زیان روبه‌رو هستند یا در نقطه سربه‌‌‌سر فولاد تولید می‌کنند؛ این موضوع مانعی در مقابل رشد بهای سنگ‌‌‌آهن خواهد بود. در این شرایط، فولادسازان چینی ترجیح می‌دهند سنگ‌‌‌آهن با عیار کم یا متوسط را به دلیل نرخ کمتر جایگزین مصرف سنگ‌‌‌آهن با عیار بالا کنند. به این ترتیب، تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن عیار متوسط PBF در روز ۲۳ اوت افزایش یافت؛ اما تقاضا برای خرید سنگ‌‌‌آهن با عیار بالا کاهش پیدا کرد. در عین حال، این روزها چین با گرمای هوای بی‌‌‌سابقه مواجه شده و این موضوع باعث شده است تا برخی دولت‌‌‌های محلی اقدام به سهمیه‌‌‌بندی برق واحدهای صنعتی کنند. در این شرایط، تولید در واحدهای فولادی، به‌خصوص واحدهای با کوره‌‌‌های قوس الکتریکی تحت‌الشعاع قرار گرفته و کند شده است. این موضوع می‌‌‌تواند با کاهش تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن، سیگنال کاهشی برای این محصول به همراه داشته باشد.

 نوسان محدود بهای زغال

تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شوی استرالیا از سوی مصرف‌کنندگان آسیایی کاهش داشت. این موضوع باعث شد تا در روز ۲۳ اوت، بهای این محصول فوب استرالیا رنج بکشد و با پریمیوم ۲۷۱دلار به ازای هر تن بدون تغییر نسبت به ‌روز قبل معامله شود. افت تقاضا برای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو از سوی فولادسازان چینی در دومین روز از هفته جاری به میزانی جدی بود که بهای هر تن زغال‌‌‌سنگ استرالیا تحویل بنادر چین با کاهش نرخ ۳۶/ ۰درصدی با نرخ ۲۸۰دلار و ۵۰سنت معامله شد.

یک فولادساز هندی به منابع پلتس گفت: نشانه‌‌‌ای از بهبود تقاضای مصرفی در بازار شمش و محصولات فولادی به چشم نمی‌‌‌خورد، این موضوع باعث می‌شود تا بازار زغال‌‌‌سنگ نیز تحت فشار کاهشی قرار گیرد. یک معامله‌‌‌گر دیگر نیز به پلتس گفت: اغلب کاربران نهایی ترجیح می‌دهند فعلا خریدهای خود را به امید شفافیت بیشتر در این بازار به تعویق بیندازند.

برخی فعالان بازار معتقدند که در حال حاضر، ذخیره مناسبی از زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو در انبارهای فولادسازان ذخیره شده و دیگر تمایلی برای خرید محصول جدید وجود ندارد. در این شرایط، بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند خریدهای خود را به تعویق بیندازند تا روند معاملات این بخش مشخص شود.

 واهمه، متقاضیان قراضه را به بازار آورد

پلتس ترکیه در گزارش روزانه خود از بازار آهن و فولاد این کشور به بهبود واردات قراضه آهن در ترکیه در پی تصمیم بانک مرکزی این کشور برای کاهش نرخ بهره خبر داد. به این ترتیب بهای قراضه آهن وارداتی به ترکیه با افزایش ۴دلار و ۵۰سنتی نسبت به‌ روز قبل به ۴۰۲دلار به ازای هر تن رسید. درواقع این تصمیم بانک مرکزی چین با ایجاد رعب و وحشت میان فولادسازان نسبت به کاهش بیشتر ارزش لیر ظرف روزهای آینده و دشوار شدن خریدهای بعدی باعث شد تا بر حجم تقاضا برای قراضه آهن وارداتی به ترکیه افزوده شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید