227189

قیمت بالای مواد اولیه واحدهای "سرب" و "روی" استان زنجان را زمین‌گیر کرد

دنیای معدن: عضو هیئت مدیره انجمن سرب و روی ایران گفت: قیمت مواد اولیه و حذف سوبسید از انرژی مشکلات زیادی را برای واحدهای سرب و روی زنجان ایجاد کرده است.

به گزارش دنیای معدن، حسین رسولی در گفت‌وگویی در زنجان ضمن ابراز تاسف از اینکه همیشه در سطح کشور، موضوع مواد اولیه با چالش مواجه بوده است، اظهار داشت: در حوزه سرب و روی هم این مشکلات مطرح بوده و واحدهای تولیدی با مسائل پیرامون کمبود مواد اولیه دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خاک معدنی در اختیار دولت بوده و عرضه‌کننده این خاک‌ها بخش دولتی است، تصریح کرد: از سویی تقاضا برای خاک روی بالا است و این در حالی است که مواد اولیه (خاک روی) با بالاترین قیمت‌ها بین متقاضیان توزیع می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن سرب و روی ایران افزود: بالا بودن قیمت مواد اولیه، حذف سوبسید از انرژی برای واحدهای تولیدی مشکلات زیادی را برای کارخانجات ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه اسید و پتروشیمی هم در اختیار بخش دولتی است، ادامه داد: پر منگنات پتاسیم هم توسط یک واحد خصوصی عرضه می‌شود و با توجه به انحصار آن، عملاً قیمت‌گذاری هم توسط همان واحد انجام می‌گیرد و اگر این روال به اینگونه پیش رود، به زودی صنعت غالب استان به صنعتی مغلوب و مرده تبدیل خواهد شد.

رسولی اذعان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در حوزه روی استان زنجان این است که دولت روی محصولات تولیدی ما قیمت‌گذاری می‌کند و این قیمت‌گذاری از قیمت تمام شده ما بسیار پایین است و عملا تولید با توجه به سرمایه‌گذاری سودی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه دولت می‌تواند با همان فرمول‌هایی که برای مواد اولیه قیمت‌گذاری می‌کند، برای محصول شمش روی هم قیمت تعیین نماید، اضافه کرد: هدف هر صنعتگری از سرمایه‌گذاری به دست آوردن سود است و این مسائل صنعت روی را تضعیف می‌کند.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه اکثر ارگان‌های ذی‌ربط ساز خود را می‌زنند و کسی به فکر سرمایه‌گذار نیست، یادآور شد: 75 درصد از درآمد ارزی استان زنجان از محل صادرات شمش روی است و باید این موضوع مورد توجه باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید