247720

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی اعلام کرد:

راه اندازی آزمایشگاه جامع آنالیز زغال موجب کسب جایگاه آزمایشگاه مرجع منطقه می شود

دنیای معدن- سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، تاکید کرد: راه اندازی آزمایشگاه جامع آنالیز زغال، سبب خواهد شد تا مرکز بتواندبه عنوان آزمایشگاه مرجع منطقه در این زمینه شناخته شود.

به گزارش دنیای معدن، دکتر مرتضی هاشم پور گفت :موضوع آنالیز زغال و کک بطور ویژه در دستور کار است و با بهره‌گیری از امکانات منحصر به‌فرد مرکز، این فرصت وجود دارد که آزمایشگاه جامع آنالیز زغال نیز فعال شود.

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی با توجه به توانمندی‌های کارشناسان، دانش فنی و نوآوری‌های عملیاتی و پژوهشی در زمینه آنالیزهای شیمیایی شناسایی کانی ها و بررسی عوامل زیست محیطی مورد نیاز صنایع معدنی، توان تبدیل شدن به مرجع منطقه‌ای و نیز در عرصه جهانی را دارد.

دکتر مرتضی هاشم‌پور در همین رابطه افزود ؛ آزمایشگاه های مرکز متعهد به رعایت دقیق استانداردهای سرعت، دقت، صحت و کیفیت رایج ملی و بین‌المللی است و سالیانه در ممیزی ایزو ۱۷۰۲۵ شرکت می‌کند.

به گفته وی، استانداردسازی فعالیت‌های معدنی از مرحله آغازین تا بخش ارتباط مناسب با مشتری (CRM) اهمیت زیادی دارد و یکی از مهمترین بخش های آن بررسی صحت آنالیزهاست.

هاشم پور تصریح کرد: اعمال تحریم های ظالمانه موجب شده تا تهیه استانداردها در این زمینه ، زمان‌بر و پرهزینه شود و از سوی دیگر استخراج و استحصال فلزات راهبردی به دلیل رویکرد کشورها به توسعه روش های زیست محیطی ، انتشار کربن کمتر اهمیت دارد ، اما در این زمینه نیز ، استانداردهای فلزات راهبردی را به ایران نمی فروشند.

هاشم پور خاطرنشان ساخت ؛ بخش آزمایشگاه شیمی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، این امکان را دارد که در زمینه خودکفایی در استخراج استانداردهای صنایع معدنی و استحصال این استانداردها برای عناصر و فلزات راهبردی موثر باشد.

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به حضور متخصصان جوان در این مرکز و کسب دانش فنی و سال‌ها تجربه در زمینه آنالیز آزمایش‌های شیمیایی معدنی یادآوری کرد: در مورد عناصری مانند طلا استفاده از روش‌های پیشرفته مانند فوتون اسی (Photon Assay) به جای فایر اسی (Fire Assay) علاوه بر کاهش زمان آنالیز و هزینه آماده‌سازی اولیه، از نظر محیط‌زیستی نیز روش ایمن محسوب می شود.

به گفته وی، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران این آمادگی را دارد که اینگونه فناوری‌های پیشرفته را که فقط در استرالیا و کانادا استفاده می شود، به کار گیرد و خدمات منحصر به‌فردی در سطح فراملی عرضه کند.

وی اظهار داشت، خرید دستگاه‌هایی مانند ICP-OES (که به عنوان قلب مرکز محسوب می‌شود) و همچنین تامین قطعات و تلاش برای تامین و نگهداری دستگاه‌های موجود می‌تواند تداوم خدمت‌رسانی این بخش را تضمین کند.

هاشم پور گفت: با توجه به نوع فعالیت‌های مرکز و تجربیات فراوان بخش شیمی و کانی‌شناسی، می‌توان از دستگاه‌هایی مانند ICP-MS-Laser Ablation برای آنالیز کمّی عنصری و ایزوتوپی با حساسیت بالا استفاده کرد که مهمترین کاربرد آن در گوهرشناسی است تا بدون تخریب سطح گوهر، آن را تحلیل کند

 

دیدگاهتان را بنویسید