241799

معاون صنایع ماشین‌آلات وزارت صمت:

هیچ معدن‌دار و واردکننده‌ای مشکلی برای واردات ماشین‌آلات معدنی ندارد

دنیای معدن- معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت گفت: اکنون هیچ معدن‌دار و واردکننده‌ای مشکلی برای واردات ماشین‌آلات معدنی حتی مستعمل ندارد و در واقع امکان واردات ماشین‌آلات مستعمل تا پنج سال عمر برای بازرگانان فراهم شده است.

به گزارش دنیای معدن از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سیدمحمد موسوی» افزود: از آنجا که معاونت صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات به همه حوزه‌ها و صنایع خدمات ارائه می‌کند، در نخستین اقدام با برگزاری جلسات مختلف با فعالان حوزه معدن نیازمندی‌ها و کمبودهای این صنعت احصا شد.

وی گفت: به طور مثال مطالعات ما نشان می‌دهد حدود ۱۵ هزار ماشین‌آلات فرسوده با ۲۰ سال عمر در کشور وجود دارد، یعنی به مدت ۱۰ سال به جای اینکه سالیانه پنج‌هزار ماشین آلات از محل تولید و واردات تامین شود، یک‌هزار تا یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه تامین و واردات شده و برخی شرکت‌‎ها مانند هپکو دچار مشکل بودند و چه‌بسا جلوی واردات نیز گرفته شده بود.

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت با بیان اینکه برای رفع این مشکل با ۲۴ شرکت تولیدی ایرانی مذاکره کردیم، ادامه‌داد: در این مدت ما حدود ۱۱۰ درصد افزایش تولید داشتیم و تولید امسال تاکنون به حدود ۲ هزار و ۵۶۰ دستگاه رسید اما این تعداد نیز کافی نیست و باید همزمان از ظرفیت واردات نیز استفاده شود که این موضوع را نیز تسهیل کردیم و تاکنون ۲ هزار ثبت سفارش انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند مجموع تولید و واردات در سال جاری به بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه رسیده است، اما برای رفع کمبود این حوزه باید سه سال متوالی این اقدامات ادامه داشته باشد.

پروژه نوسازی صنعت نساجی آغاز شده است

موسوی درباره ماشین‌آلات موردنیاز صنعت نساجی، گفت: پروژه نوسازی صنعت نساجی آغاز شده است، بخشی از تجهیزات موردنیاز نساجی ساخت داخل ندارد؛ بنابراین فرآیند ورود شرکت‌های مهندسی و تامین‌کننده به این حوزه را فراهم کردیم.

وی اظهار داشت: جمعی از شرکت‌های خوب ایرانی که تعدادی از این شرکت‌ها دانش بنیان هستند، وارد این عرصه شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید