240635

اولویت صنعت و معدن در بودجه 1402؛توجه بیشتر به اکتشاف معادن

دنیای معدن: رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اولویت های حوزه صنعت و معدن در بودجه سال 1402 را تشریح کرد.'

به گزارش دنیای معدن، مصطفی طاهری در گفت وگویی درباره اولویت های حوزه های صنعت و معدن در بودجه سال 1402، گفت: در حوزه معدن توجه به اکتشاف باید در اولویت قرار گیرد زیرا زنجیره اکتشاف نسبت به سایر زنجیره ها توسعه کمتری داشته، هرچند کمیسیون صنایع و معادن مجلس اصلاح قانون معادن را در دستور کار دارد اما در بودجه سال آینده باید توجه ویژه ای به موضوع اکتشاف شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: از میان 64 ماده معدنی موجود در کشور باید حوزه هایی که با وجود ظرفیت خوب و مناسب، به آن ها بی توجهی شده مانند مس، سنگ های تزئینی، سنگ های ساختمانی و... در اولویت قرار گیرد.

وی با اشاره به اولویت های حوزه صنعت، ادامه داد: در قوانین بودجه و برنامه باید پیشران ها و اولویت های صنعت مشخص شود؛ به طور مثال ما در صنعت نساجی درحوزه های دوخت، بافت، رنگ رزی و... ظرفیت خوبی داریم اما نیازمند نوسازی ماشین آلات و سرمایه گذاری هستیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ظرفیت خوب صنعت لوازم خانگی، اضافه کرد: اگر تحقیق و توسعه در این حوزه را افزایش دهیم و به ساخت داخلی عمق بخشیم، می توان علاوه بر تامین نیاز داخلی، کشورهای اطراف را نیز تحت پوشش قرار دهیم.

طاهری با بیان اینکه در صنایع ریلی، هوایی و دریایی متاسفانه غفلت صورت گرفته که باید در سال های پیش روی به این صنایع توجه ویژه شود، تصریح کرد: در صنایع نوظهور مانند صنعت میکروالکترونیک و صنعت فضایی باید هزینه شود زیرا آینده دنیا به این سمت می رود بنابراین ما باید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به صورت ویژه سرمایه گذاری کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره موضوع خودرو نیز گفت: فعلا کمبود و عطش برای خودرو تا مدت ها وجود دارد زیرا حدود 4 سال واردات خودرو ممنوع و تولید نیز بسیار کم بود که باید از طریق افزایش ظرفیت تولید داخل و واردات این کمبود را جبران کرد از سوی دیگر توجه به ارتقای کیفیت نیز باید محقق شود؛ در بودجه سال 1402 باید برای واردات خودرو فکر ویژه ای شود./

 

دیدگاه تان را بنویسید