کدخبر: 222169 ارسال به دیگران پرینت

توقف فالیت معادن سیلیس در محوطه باستانی تیمره

دنیای معدن- فعالیت معادن سیلیس در محوطه باستانی تیمره گلپایگان متوقف شد.

به گزارش دنیای معدن، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان گلپایگان گفت: منطقه بزرگ تیمره در محدوده این شهرستان و شمال غرب استان اصفهان، تا استان مرکزی امتداد داشته و یکی از کهن ترین مناطق مسکونی بشر در فلات مرکزی ایران است.

مصطفی قانونی افزود: بخش بزرگی از این محدوده با عنوان مجموعه تنگ غرقاب (قیدر) در محدوده شهرستان گلپایگان است که به دلیل عبور رودخانه های گلپایگان و خوانسار از بیش از ۱۰ هزار سال قبل تصاویر ارزشمندی از حضور اجتماعی انسان در قالب سنگ نگاره بر روی سنگ ها و صخره های این محدوده مشهود است.

وی گفت: در این محدوده بیش از ۳۶ هزار سنگ نگاره از دوران آغاز تاریخ، دوران باستان و دوران اسلامی وجود دارد که در نوع خود منحصربه فرد است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان گلپایگان افزود: با توجه به فعالیت معادن برداشت سیلیس، و احتمال وقوع آسیب به این سنگ نگاره های ارزشمند از سال گذشته تا کنون دوستداران میراث فرهنگی با ارائه درخواستی به مراجع قضایی شهرستان خواستار تعطیلی این معادن بوده اند.

قانونی گفت: دستور دادستان شهرستان از امروز، فعالیت معادن برداشت سیلیس در منطقه برای حفظ و حراست از سنگ نگاره های دشت بزرگ و تاریخی تیمره متوقف شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید