240234

وزیر صمت: صادرات حوزه مس حدود ۵ برابر افزایش می یابد

دنیای معدن-وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: برای جبران عقب ماندگی ها در حوزه مس، ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام و موجب می شود که صادرات در این حوزه از حدود یک و هفت دهم میلیارد کنونی به بیش از ۱۰ میلیارد دلار در ۵ سال آینده افزایش یابد.

به گزارش دنیای معدن، آقای سیدرضا فاطمی امین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه صنعت خبرگزاری صداوسیما افزود: هم اکنون حدود ۲۸۰ هزار تن تولید کاتد مس داریم که بنا داریم این میزان را به بالای یک میلیون تن برسانیم برای رسیدن به این هدف هم برنامه افزایش ۷۵۰ هزار تنی تولید را از تابستان امسال آغاز کردیم که ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و تا سال ۱۴۰۶ به تدریج به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: یکی از عوامل عقب ماندگی حوزه معدن، بحث اکتشاف است که با وجود ذخایر بسیار زیاد در کشور، اما اکتشاف به اندازه کافی انجام نشده است که در این باره از مهر ۱۴۰۰ اکتشافات جدید از استان خراسان جنوبی آغاز شد و دربقیه استان ها نیز در حال انجام است.

وی گفت: عقب افتادگی دیگر در این حوزه درباره ماشین آلات است که با رشد تولید داخل و تجهیز معادن در حال جبران آن هستیم.

وزیر صمت ادامه داد: یکی دیگر از عقب افتادگی ها در حوزه معدن این است که به اولویت های معدنی توجه کمتری شده است که یکی از این اولویت ها موضوع مس، معادن و ذخایر آن است.

فاطمی امین افزود: ایران با دارا بودن یک درصد از جمعیت دنیا بیش از ۶ درصد ذخایر مس دنیا را داراست یعنی ۶ برابر جمعیت خودمان مس داریم و با اکتشافاتی که تا حالا انجام شده رتبه پنجم در دنیا را کسب کرده ایم که با تداوم کار اکتشاف، این رتبه نیز بهبود خواهد یافت.

وی با بیان اینکه مس از جمله مواد معدنی است که در سال های آینده تقاضای آن بیشتر می شود افزود: برای تولید هر تن محصول در صنعت مس، حدود ۳ هزار دلار هزینه می شود در حالیکه ارزش آن در بازار بیش از ۸ هزار دلار است و این قیمت هم به دلیل افزایش تقاضا می تواند به بیش از ۱۰ هزار دلار افزایش یابد.

وزیر صمت ادامه داد: در این حوزه هم اکنون حدود ۲۸ هزار نفر اشتغال دارند که با برنامه توسعه آن به بیش از ۸۰ هزار نفر افزایش می یابد.

وی با اشاره به طرح توسعه صنایع مس در کشور افزود: آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز پیشنهاد داد که این طرح با قوت ادامه پیدا کند و یکی از تاکیدات هم این بود که مردم را در اجرا و سرمایه گذاری آن سهیم کنیم که این سیاست بسیار درست و اقدام موثری به لحاظ توزیع درآمد و توزیع ثروت در بین مردم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید