237949

فعال سازی بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای تکمیل زنجیره مس ضروری است

دنیای معدن - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به غیرفعال بودن ۳۰۰ معدن در استان، گفت: فعال سازی بخش خصوصی برای تکمیل زنجیره مس در استان ضروری است.

به گزارش دنیای معدن، صابر پرنیان، روز دوشنبه در جلسه معرفی فرصت های سرمایه گذاری حوزه صنایع پایین دست مس در اتاق بازرگانی تبریز با بیان این که بخش خصوصی استان باید از فرصت بی نظیر سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره مس استفاده کند، افزود: بخش مس قابل قیاس با فولاد نبوده و این حوزه ظرفیت بی نظیری دارد.

وی با بیان اینکه برای فعال کردن معادن غیرفعال اقدامات مورد نیاز در حال انجام است، اظهار داشت: فرصت های سرمایه گذاری در حوزه مس باید شناسایی شود چرا که تولید ثروت در زنجیره نهایی اتفاق می افتد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: با توجه به انتخاب پیمانکار، تولید ۲۰۰ هزار تن کاتد مس فعالیت های مورد نظر آغاز شده و امید است در اسفند ماه در مجتمع مس سونگون کاتد تولید شود.

پرنیان، با تاکید بر استفاده فعالان اقتصادی بخش خصوصی استان از این ظرفیت، ادامه داد: برای فعال سازی معادن غیرفعال استان، امسال جلسات کمیته معادن در شهرستان ها به صورت مستمر برگزار شده است.

آذربایجان شرقی با ۸.۱ میلیارد تن ذخایر معدنی تخمینی، رتبه سوم کشور را در این زمینه دارد، اما فعالان عرصه معدن و افکار عمومی معتقدند که برخورداری استان متناسب با داشته های معدنی نیست و باید گام های جدی برای تغییر این وضعیت و توسعه متوازن و همه جانبه بخش معدن به عنوان یکی از محورهای اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته شود.

کارشناسان حوزه معدن می گویند درآمدهای معدنی استان سالانه به حدود ۶۰۰ میلیارد تومان می رسد که یک دهم برخی از استان هایی است که از نظر ذخایر معدنی در رتبه های به مراتب پایین تری نسبت به این خطه قرار دارند.

 

دیدگاه تان را بنویسید