241806

مصوبه جدید عرضه ۱۰۰ درصدی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا ابلاغ شد

دنیای معدن: مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار به بورس کالا ابلاغ و مقرر شد کف عرضه آهن اسفنجی، شمش و اسلب به ۱۰۰ درصد تولید شرکت ها افزایش یابد.

به گزارش دنیای معدن، سیف اله امیری معاون معادن و فرآوری مواد دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، مصوبات ستاد تنظیم بازار در خصوص گواهی صادراتی محصولات مشمول عرضه در بورس کالا را به مدیرعامل این بورس ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش، پیرو بند ۶ مصوبه ستاد تنظیم بازار با موضوع گواهی صادراتی در ۱۸ آبان و تصمیمات کارگروه مدیریت بازار کالاهای پایه، موارد زیر جهت اجرا در نوبت اول ابلاغ می شود.

۱. صادرات تعرفه های گمرکی پیوست، مشمول عرضه کل تولید در تالار داخلی است و صادرات آنها بدون ارزش در تالار داخلی مجاز نیست.

۲. چنانچه عرضه کالا منجر به فروش در تالار اول نشود، تولید کننده مجاز به عرضه کالا در تالار صادراتی است تا امکان خرید آن توسط صادر کنندگان فراهم شود.

۳. چنانچه تولیدکننده تمایل به صادرات محصول داشته باشد به میزان صادرات توسط تولید کننده از میزان عرضه در تالار صادراتی ک است و میزان مجاز صادرات در قالب یک پرونده برای شرکت ثبت میشود.

۴. اظهار و صادرات کالاهای موضوع این بخشنامه منوط به استعلام از بورس کالا برای تایید خرید در تالار صادراتی برای غیر تولید کننده و یا ارز هم آزاد خریداری نشده در تالار داخلی برای تولیدکننده است.

۵. شرکت های تولیدی موظف هستند نسبت به اعلام برنامه تولید فصلی به تفکیک هفته برای عرضه در دوره های ۳ ماهه به معاونت معادن و فرآوری مواد برای عرضه کلی در بورس کالا اقدام و در صورت نیاز به بازنگری کنند.

۶. معاونت معادن و فرآوری مواد از طریق دفاتر ذیربط، برنامه تولید فصلی شرکت ها را برای عرضه متناوب و مستمر (۱۲ هفته) بورس کالا اعلام می کند. این برنامه باید به گونه ای باشد که محصولات به صورت متناوب و مستمر در بورس کالا عرضه شده و از بازارسازی کاذب جلوگیری شود. در هر صورت تولید کننده ملزم به عرضه کل تولید حتی تولید بیشتر و مازاد بر میزان اعلام شده در بورس است.

۷. معاونت معادن و فرآوری مواد موظف به نظارت عرضه طبق برنامه اعلامی از سوی شرکت های تولیدی است.

۸. میزان معامله نشده هر عرضه نسبت به برنامه اعلامی به بورس کالا به صورت ماهانه تجمیع و تولید کننده مجاز به صادرات میزان تجمیع شده طی سه ماه است. گواهی تایید خرید برای غیر تولیدکننده طی ۳ ماه اعتبار دارد.

۹. به منظور ساماندهی تقاضای کالاهای عرضه شده در بورس، رویه های تکمیلی مبنی بر متناسب سازی خرید مواد اولیه در قبال فروش محصولات تولیدی در بورس برای کالاهای تعیین شده از سوی کارگروه و یا شفاف سازی وضعیت محصولات نهایی خریداری شده در بورس برای ارائه به مشتریان اطلاع رسانی و اجرایی می شود.

۱۰. این بخشنامه از ۱۳ اسفند لازم الاجرا بوده و در صورت لزوم تا زمان سیستم شدن فرآیند امکان استعلام مکتوب این رویه وجود دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید