238149

صندوق فولاد سال ها حیاط خلوت جریان های سیاسی و اقتصادی بود

دنیای معدن: مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: صندوق فولاد سال ها حیاط خلوت جریان های سیاسی و اقتصادی بود.

به گزارش دنیای معدن، حسین عامریان با اشاره به اینکه مردم انتظاراتی از دولت انقلابی آیت الله رئیسی دارند و می خواهند مدیران این دولت درد مردم را بدانند و با روحیه جهادی و با تدبیر و نگاه فسادستیزی خدمت کنند، اظهار کرد: ما نیز با همین رویکرد مدیریت صندوق بازنشستگی فولاد را برعهده گرفتیم.

عامریان گفت: صندوق فولاد سال ها حیاط خلوت جریان های سیاسی و اقتصادی بود، برخی از روی دلسوزی ما را نهی می کردند که به دلیل حواشی زیاد این صندوق مسئولیت آن را بر عهده نگیریم اما من از روی احساس مسئولیت و تعهدم به انقلاب عهده دار این مسئولیت شدم.

وی در تشریح شرایط صندوق در آغاز فعالیت تیم جدید مدیریتی افزود: به رغم ظرفیت های خوب صندوق فولاد، به دلیل ضعف مدیریت و عدم اهتمام مدیران گذشته صندوق در بسیاری از ابعاد دچار عقب ماندگی شده بود. به گونه ای که مثلا شرکت دخانیات 600 میلیارد تومان زیان انباشته و 5 هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد ادامه داد: در حوزه بازنشستگی نیز بازنشستگان از خدمات ارائه شده راضی نبودند و یکشنبه های اعتراضی نیز در همین راستا بود. ما می دانستیم که همه این مشکلات یک شبه اصلاح نمی شود اما با همت و انگیزه بالا کار خود را شروع کردیم و به اصطلاح زیر میز شرایط فعلی زدیم تا تحول ایجاد شود.

عامریان در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه بازنشستگی گفت: یکی از اهداف مهم ما افزایش سطح زندگی و کیفیت زندگی بازنشستگان بود و برای تکریم بازنشستگان و اعضای خانواده آنها و ارتقای منزلت بازنشستگان اقدام کردیم. راه اندازی سامانه پاسخ گویی 24 ساعته بازنشستگان از جمله این اقدامات بود تا در هر ساعت از شبانه روز به سوالات بازنشستگان پاسخ داده و حس آرامش و بهداشت روانی این عزیزان را ارتقا دهیم.

وی افزود: در حوزه تکریم بازنشستگان اولین همایش تجلیل از جانبازان صندوق را برای تکریم 3500 جانباز صندوق و همچنین همایش تجلیل از چهره های ماندگار صندوق را برگزار کردیم که بازتاب بسیار خوبی در میان بازنشستگان و فضای رسانه ای داشت.

توجه ویژه به رفاهیات بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با اشاره به اینکه برای نخستین بار بودجه جداگانه رفاهی برای بازنشستگان در نظر گرفتیم، گفت: در گذشته همه هدف صندوق معطوف به حقوق و درمان بود و به رفاهیات توجهی نمی شد. راه اندازی سفرهای زیارتی و سیاحتی و اعزام رایگان بازنشستگان زائر اولی به عتبات از طریق قرعه کشی با همکاری افرادی که نذر مخصوص زیارت دارند از جمله اقدامات رفاهی صندوق است.

وی ادامه داد: در طول یک سال اخیر دو بار مبلغ وام بازنشستگان را افزایش دادیم، بار نخست در سال گذشته از 4 به 8 میلیون تومان که تعداد وام گیرندگان نیز دو برابر شد و بار دوم در مهرماه وام را به 15 میلیون تومان رسانده و مدت اقساط را از 24 به 36 ماه افزایش دادیم و تعداد وام گیرندگان نیز مجددا افزایش یافت.

اعتمادسازی با اصلاحیه همسان سازی

عامریان با اشاره به اصلاحیه همسان سازی گفت: در بازه زمانی سه ماهه توانستیم در فضایی توام با همدلی و تفاهم با بازنشستگان در خصوص اصلاحیه همسان سازی اعتمادسازی کرده و روند آن را آغاز کنیم. ما به رغم بار مالی فراوان این طرح و با محدودیت مالی شدید آن را از آغاز سال اجرا کردیم و معوقات مربوط به سالهای گذشته را نیز درصدد هستیم با تامین منابع مالی پرداخت کنیم. انصافاً بازنشستگان ما نیز در این مسیر با صبوری به ما اعتماد کردند و ما قدردانشان هستیم. اجرای اصلاح همسان سازی موجب عادلانه تر شدن حقوق بازنشستگان به ویژه افرادی شد که سطح حقوق پایین تری دارند.

وی در تشریح اقدامات در حوزه درمان ادامه داد: فرانشیز درمان را صفر کردیم تا بازنشستگان هیچ هزینه ای در بیمارستان پرداخت نکنند. ضمن اینکه سرانه درمان را 100 درصد افزایش دادیم در حالی که رشد سالانه سرانه درمان بیمه تکمیلی 20 درصد بود. برخی هزینه های درمان مثل سمعک، عینک و پرستاری ازمحل هزینه خودمان چندین برابر افزایش دادیم. اهتمام ویژه ما به مقوله درمان برای این بود تا بازنشستگان ما هیچ دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند و آرامش خاطر داشته باشند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد گفت: غربالگری، ایجاد پرونده سلامت برای خانواده ها و بهسازی و نوسازی درمانگاه های فولاد از دیگر برنامه هایی است که اجرا خواهیم کرد. همچنین در سال جاری سرانه بیمه عمر و حادثه گروهی بازنشستگان نیز افزایش چشمگیری یافته است.

وی در جمع بندی این بخش از سخنانش گفت: الحمدالله با اقدامات انجام شده آرامش خاطر در فضای بازنشستگان ایجاد شده و این مهم ترین سرمایه ماست و از این حس رضایتمندی بازنشستگان حفاظت می کنیم. افتخار می کنم بعد از سه ماه از آغاز کارمان دیگر شاهد تجمعات اعتراضی بازنشستگان نبودیم و این موضوع نشان دهنده اعتماد بازنشستگان به خادمانشان در صندوق است.

شرکت های صندوق به 100 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید نیاز دارند

وی با اشاره به اینکه دچار یک رخوت، عقب ماندگی و پسرفت در شرکت ها بودیم، گفت: به جز یک شرکت( سنگ آهن مرکزی) مابقی شرکت ها زیان ده بودند و این شرکت ها با تورم نیروی انسانی غیرمولد و با جذب های سفارشی مواجه بودند. در واقع شرکت ها همانند باغ پیری بودند که نهال جدیدی در آن ایجاد نشده بود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد تصریح کرد: برآورد کرده ایم شرکت های صندوق به 100 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید نیاز دارند که 50 هزار میلیارد تومان آن باید در شرکت سنگ آهن مرکزی انجام شود. البته تامین این منابع کار آسانی نیست با همت و تلاش شدنی است.

وی افزود: در صندوق و شرکت ها از مدیران جوان و انقلابی استفاده کردیم و این مدیران با تلاش مضاعف در حال جبران عقب ماندگی ها هستند البته افرادی که منافعشان به خطر افتاده از دو ماه قبل از آمدن من به صندوق هجمه های خود را آغاز کردند اما ما بی توجه به این حواشی به کار خود ادامه می دهیم و همین بی توجهی ما به حاشیه ها مخالفان و منفعت طلبان را عصبانی کرده است و هیچ جریانی نمی تواند مانع تلاش ما برای توسعه و شکوفایی صندوق شود.

هزینه ترک فعل از فساد بیشتر است

عامریان با اشاره به اینکه هزینه ترک فعل از فساد بیشتر است در مثال هایی از این موضوع گفت: زغال سنگ کرمان با 30 درصد ظرفیت فعالیت می کند و برای گاجره بعد از 30 سال سند مالکیت گرفتیم یا برخی املاک دیگر هنوز سند ندارند.

وی افزود: در خصوص فسادهای گذشته پرونده های متعددی داریم که تا یک ماه دیگر کار قضایی آن شروع خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد افزود: برنامه داریم زمینه ورود سه شرکت صندوق به بورس را فراهم کنیم و تا پایان سال پذیرش اولیه دو شرکت اخذ می شود. البته موانع قانونی دارد که در تلاش برای حل آن هستیم.

روشنگری درباره فایل صوتی تقطیع شده

عامریان همچنین در خصوص فایل صوتی منشر شده نیز گفت: در جلسه ای کاملا داخلی مطالبی عنوان شد که محتوای این فایل کاملا تقطیع شده بود و هدف انتشار آن هم تخریب مدیران صندوق بود. ما چند روز بعد به مجلس رفتیم و برای اعضای هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص این موضوع شفاف سازی کردیم. اما به جهت احترام به نمایندگان و جلوگیری از تکدر خاطر این عزیزان نامه عذرخواهی را هم تقدیمشان کردیم. کل این ماجرا برای تخریب مدیران صندوق بود و نشان داد تخریب کنندگان که برخی در داخل و برخی در خارج مجموعه هستند چون هیچ دستاویز و نقطه ضعفی از ما نداشتند دست به شیوه های غیراخلاقی برای تخریب زدند. البته ما از تخریب خود ابایی نداریم و محکم و استوار به راهمان ادامه می دهیم. از طرف دیگر این اقدام نشان داد که عملکرد ما در مبارزه با فساد موثر بوده است و مفسدین کاملا عصبانی و نگران شده اند. انتظار از حامیان مبارزه با فساد و دولت و مجلس انقلابی این است که مثل همیشه هوشیار باشند و فریب فتنه گری و خدعه مفسدین را نخورند و همچنان با اهتمام کافی از سربازان خط مقدم مبارزه با فساد در صندوق فولاد حمایت کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید