238119

نوسان نرخ فولادی‌ها در کف

دنیای معدن: نبود تقاضای مصرفی در بازار محصولات فولادی به کاهش حاشیه سود فولادسازان در نقاط مختلف دنیا منجر شده و این موضوع مانعی جدی در مقابل رشد بهای مواد اولیه مصرفی در تولید فولاد شامل سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و قراضه است. در این شرایط هر موضوعی که به چالش عرضه منجر شود، توان کمی برای اثرگذاری بر روند بازار دارد.

به گزارش دنیای معدن، کارگران یکی از معادن بزرگ تولید زغال در استرالیا در اعتصاب به سر می‌برند و این موضوع عرضه این محصول را دچار اختلال کرده است، اما نوردکارانی که با حاشیه سود بسیار کم و در برخی موارد منفی به تولید محصول می‌پردازند، امکان خرید زغال گران را ندارند. در این برنامه کامکس مهم‌ترین اخبار بازار آهن و فولاد به نقل از نشریه پلتس مرور می‌شود. به گزارش «اکوایران»، بهای سنگ‌آهن دریایی آسیا روز جمعه ۲۱اکتبر اندکی رشد داشت و پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۲‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را با افزایش یک‌دلار و ۶۰سنت، ۹۳دلار ارزیابی کرد.

میزان موجودی میلگرد در انبارهای تولیدکنندگان و تجار کاهش داشته که این موضوع به مفهوم بهبود تقاضا برای محصولات فولادی در چین بود و از رشد بهای سنگ‌آهن حمایت کرد. در عین حال از میزان موجودی سنگ‌آهن در انبار بنادر چین نیز ظرف روزهای پایانی هفته کاسته شد و این موضوع نیز سیگنالی دیگر در جهت رشد بهای این محصول بود. با این حال برخی فعالان بازار معتقدند، کاهش موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین نتیجه رشد تقاضا و فروش محموله‌های سنگ‌آهن نبوده و عملیات لایروبی در بنادر عامل آن بوده است. در حال حاضر همچنان حاشیه سود فولادسازی در چین پایین است و همین موضوع باعث می‌شود تا فولادسازان در حداقل نیاز نسبت به خرید مواد اولیه اقدام کنند.

زغال‌سنگ‌های فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین روز جمعه ۲۱ اکتبر بدون تغییر قیمتی در بازار مورد معامله قرار گرفتند. به این ترتیب پلتس، پریمیوم زغال‌سنگ آسیا فوب استرالیا را روز جمعه ۲۱ اکتبر برابر ۲۹۹دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد.بهای زغال‌سنگ متالورژیک آسیا فوب استرالیا ظرف روزهای گذشته با واهمه از اختلال در عرضه افزایش داشت؛ اما روز جمعه این محصول بدون تغییر نرخ معامله شد تا به این ترتیب بخشی از رشد قیمت زغال در روزهای گذشته میان فعالان بازار هضم شود. هفته آینده کارگران در اعتصاب یکی از معادن زغال در استرالیا رأی‌گیری کرده و نسبت به ادامه یا توقف اعتصاب تصمیم‌ می‌گیرند. ادامه یا توقف این اعتصاب با اثرگذاری بر بخش عرضه بر روند بازار زغال اثرگذار می‌شود.پریمیوم زغال‌سنگ متالورژیک استرالیا سی‌اف‌آر چین نیز از سوی پلتس برابر ۳۰۷دلار به‌ازای هر تن بدون تغییر قیمتی اعلام شد.

در این شرایط کاهش حاشیه سود فولادسازی در چین سدی جدی در مقابل رشد بهای زغال‌سنگ وارداتی به این کشور است. پلتس، حاشیه سود تولید هر تن میلگرد در چین را برابر ۶۴سنت و حاشیه سود تولید ورق نورد گرم را برابر منفی ۸/ ۳۱دلار به‌ازای هر تن در روز جمعه ۲۱ اکتبر برآورد کرد.تقاضا برای خرید قراضه از سوی فولادسازان ترکیه‌ای به دلیل کاهش حاشیه سود و با امید به افت بیشتر قیمت‌ها همچنان پایین است. نبود مشتری در بازار باعث شد تا نرخ قراضه وارداتی به ترکیه روز جمعه ۲۱اکتبر کاهش یک‌دلاری داشته باشد و پلتس بهای این محصول را برابر ۳۶۳دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کند.

در این شرایط همچنان مقاومت فروشندگان قراضه در مقابل افت نرخ باعث می‌شود تا عقبگرد قیمتی در این بازار به‌آرامی رخ دهد. البته تامین‌کنندگان قراضه نیز به افزایش هزینه به دلیل چالش‌های حمل‌ونقل و بالا بودن هزینه حمل و جمع‌آوری قراضه اشاره کرده و معتقدند کاهش نرخ بیشتر در بهای این محصول می‌تواند به زیان آنها منجر شود. به این ترتیب بازار قراضه در ترکیه در بن‌بست معاملاتی قرار گرفته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید