237320

شفافیت عملکرد بورس فلزات موجب پویایی بازار فولاد می شود

دنیای معدن- رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد، می گوید: روش و مشی بورس چنان که در دنیا رایج است، در بورس کالای ایران اجرا نمی شود و با وجود آن که اتحادیه آهن و فولاد و فلزات، برای راه اندازی بورس فلزات تلاش زیادی کرد، اما اکنون در قیمت گذاری ها کنار گذاشته شد.

به گزارش دنیای معدن، حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد و فلزات، افزود: بعد از ایجاد و تشکیل بورس فلزات، سایر بورس های کالا تشکیل شدند.

وی با بیان اینکه علی رغم کمک و همکاری اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در راه ­اندازی بورس، اکنون به نوعی کنار گذاشته شده و هیچ دخل و تصرفی در آن نداشته و از این بخش استفاده و مشاوره گرفته نمی شود، گفت: متاسفانه قیمت گذاری ها، بدون حضور ذی نفعان اصلی و مجموعه­ های مرتبط انجام می شود.

رستگار، با بیان این که به طور کلی عملکرد بورس عملکرد مقبولی از طرف اتحادیه آهن و فولاد و فلزات و اصناف مرتبط نیست، و عملکرد آن شفاف نیست، می گوید: در جلسات متعددی که با مسئولان داشته ایم مکرر این نکته را تذکر داده ایم، اما متاسفانه اصرار و پافشاری بر این روش دارند و تاکید دارند این مکانیزم ادامه یابد. بر این اساس، بعضا با قیمت­گذاری، به صورت دستوری قیمت ها افزایش یا کاهش پیدا می کند که این روند به هیچ عنوان مورد قبول ما نیست.

به گفته وی، با این شیوه و عملکرد، بورس خود تبدیل به یک بنگاه اقتصادی شده است. به این معنا که افرادی در آنجا منافعی دارند و بر اساس آن تلاش می کنند هیچ گروهی که گروه اصلی است و حق دارد از شیوه و نحوه قیمت گذاری، هویت و ماهیت مصرف کننده و توزیع کننده اطلاع داشته باشد، مطلع و آگاه نشود و در ابهام بماند. این شیوه و عملکرد بورس مردود است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد، اظهار امیدواری می کند در صورت انجام اصلاحات، بورس می تواند جای مناسبی برای عرضه کالا باشد.

وی اضافه کرد: اصلی ترین روش قانونی، دخالت صد در صدی تولیدکننده به عنوان صاحب نظر است. در عین حال، توزیع کننده، صادرکننده و حمایت از مصرف کننده هر کدام در جایگاه خود قرار داشته باشند، اما متاسفانه اکنون میان این گروه ها تداخل پیش آمده است.

رئیس اتحادیه فروشدگان آهن می گوید: اختیارات از برخی از این گروه ها گرفته شده و بعضا به گروه دیگری داده شده است. با توجه به مشخص بودن ایرادات، باید اصلاحات انجام شود و مطابق با ضوابط قانونی هر مجموعه ای مسوولیت خود را بر عهده داشته باشد. شیوه کنونی ممکن است در کوتاه مدت جواب دهد، اما در طولانی مدت، خسارات و زیان زیادی تحمیل می کند که به راحتی قابل حل نیست.

رستگار، پیشنهاد می دهد که مجموعه ­ای با برنامه جامع و کامل، به صورت مستمر در خصوص فولاد ایجاد شود تا با تشکیل جلسات، در خصوص شیوه پیشبرد تصمیم گیری شود و نقش هدایت و حمایت به دولت سپرده شده و از دخالت حذر کند. متأسفانه همچنان به صورت جزیره­ای تصمیم­ گیری شود، وضعیت همچنان همین باقی خواهد ماند.تسنیم

 

دیدگاه تان را بنویسید