235224

صادرات فولاد کاهش یافت/ پای قاچاقچیان به صنعت فولاد هم باز شد؟

دنیای معدن: اولین نشانه های وضع عوارض صادراتی برای محصولات فولادی در افت ۱٫۵ درصدی صادرات فولاد در دو ماه ابتدایی سال جاری نمایان شد. این در حالی است که اخیراً رضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد، نسبت احتمال بازشدن پای قاچاقچیان به صنعت فولاد هشدارهایی را مطرح کرد.

به گزارش دنیای معدن، آخرین آمار منتشرشده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد از افت ۱٫۵ درصدی کل صادرات فولاد ایران حکایت دارد. طبق اطلاعات به دست آمده در دو ماهه نخست سال جاری، صادرات کل فولاد میانی و محصولات فولادی به یک میلیون و ۴۲۳ هزار تن رسید. یعنی افت ۱٫۵ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل.

البته این روند منفی بیشتر به افت چشمگیر محصولات فولادی بازمی گردد. به رغم رشد ۱۰ درصدی صادرات فولاد میانی، فروش خارجی محصولات فولاد ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد تا نمودار صادراتی این صنعت را به زیر صفر بکشاند.

از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت میزان صادرات محصولات فولادی به ۳۵۷ هزار تن رسید. در این مدت صادرات فولاد میانی کشور نیز یک میلیون و ۶۰۶ هزار تن بود. جدول زیر جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران در دو ماهه نخست سال جاری را نشان می دهد. به نظر می رسد وضع عوارض صادراتی در ابتدای سال بیشترین نقش را در روند تجاری صنعت فولاد ایران ایفا کرد. گرچه تعرفه عوارض با اصلاحاتی همراه شد، اما پیامدهای آن در صنایع و حتی بازارهایی مانند ارز را نباید نادیده گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید