232888

تولید بهترین ورق فولادی خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران

دنیای معدن: فولاد مبارکه اصفهان توانست در فروردین ماه سال جاری رکوردهایی را در زمینه های تولید فولاد به ثبت برساند که به عنوان مثال به رکورد تولید ۷۵۱ هزار و ۱۰۰ تن تختال در فروردین ماه رسید که به میزان ۳۱ هزار تن (۵.۵درصد) بیشتر از رکورد قبلی بود.

به گزارش دنیای معدن، در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید فولاد در کشور به ۴۲ میلیون تن رسیده که بر اساس برنامه جامع فولاد، این ظرفیت تا سال ۱۴۰۴ باید به ۵۵ میلیون تن برسد؛ در این میان شرکت فولاد مبارکه از ابتدای تأسیس خود تاکنون، ظرفیت تولید اسمی خود را ۴ برابر افزایش داده و نقشی بی مانند در تحقق تولید ۴۲ میلیون تن فولاد در سال ایفا کرده است.

بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت و گویی در اصفهان در این زمینه بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت اسمی ما ۴۰ میلیون تن و تولید ما ۳۰ میلیون تن در سال است که جمهوری اسلامی ایران با همین میزان تولید، در جایگاه دهم تولید فولاد دنیا قرار دارد که جایگاه بسیار خوبی است.

وی به مشکلات این صنعت در تولید فولاد هم اشاره کرد و گفت: اگر مشکلات زیرساختی در زمینه تأمین گاز و برق صنایع فولادی حل شود و در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی برق مواجه نباشیم می توانیم ظرفیت تولید خود را ارتقا داده و تا جایگاه هفتم یا هشتم دنیا هم بالا بیاییم.

 

سبحانی؛ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

این نکته شایان ذکر است که فولاد مبارکه با تولید ۱۰ میلیون فولاد خام در سال گذشته رکورد بی نظیری برجای گذاشت و به این ترتیب با تأمین یک سوم فولاد تولیدی کشور، در احتساب جایگاه دهم دنیا نقش به سزایی دارد؛ علاوه بر این، این شرکت با داشتن حدود ۱۲ میلیون تن ظرفیت آهن اسفنجی، بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می شود.

فولاد مبارکه نشان داده می تواند خود را با پیشرفت های تکنولوژی دنیا تطبیق دهد

امیررضا نقش، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، اظهار کرد: شعار امسال که رویکرد دانش بنیان دارد به این معناست که شرکت های بزرگ مثل فولاد مبارکه بیایند و از ظرفیت دانش بنیان ها استفاده کنند و فرآیند تولید محصولات خود را دانش بنیان و طرح های توسعه خود را بر مبنای این رویکرد تدوین کنند.

وی با اشاره به پیوست فناوری، صریح کرد: در اینجا تأکید شده است صنایع مادر و صنایع بزرگ مثل فولاد مبارکه در توسعه خود حتما پیوست فناوری داشته باشند تا از ظرفیت های داخلی و مخصوصا دانش بنیان ها استفاده کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ادامه داد: این شرکت طرح هایی در راستای افزایش بهره وری انرژی تعریف کرده است تا بتواند در مصرف برق و مصرف گاز بهره وری خود را افزایش دهد و این موضوع به ویژه در مصرف گاز اهمیت دارد چرا که این شرکت میزان گاز بسیار زیادی را مصرف می کند.

نقش در ارتباط با ظرفیت های فولاد مبارکه در تولید دانش بنیان بیان کرد: انتظار ما از فولاد مبارکه این است که بهره وری خود را بالا ببرد و این ظرفیت در فولاد مبارکه اصفهان وجود دارد؛ به عنوان مثال باید بهره وری انرژی در صنعت فولاد افزایش یابد که این مهم در فولاد مبارکه در حال تحقق است.

وی یادآور شد: علاوه بر این طرح هایی هم در بخش نیروگاهی برای خود تعریف کرده اند تا بتوانند نیروگاه های موجود در کارخانه کارایی بالاتری داشته باشند.

نقش با اشاره به رکوردهای متعدد فولاد مبارکه در تولید محصولات و ارتقای کیفیت محصولات، عنوان کرد: کارهای بسیار خوبی در این شرکت در حال انجام است؛ اضافه بر این به دلیل مخاطرات زیست محیطی هم که این صنعت دارد، یکی از دغدغه های مدیران شرکت، کاهش این مخاطرات و حرکت به سمت صنعت سبز و غیرآلاینده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: مدیران فولاد مبارکه به دنبال آن هستند که با تغییراتی که در فرآیند خود ایجاد می کنند بتوانند به نحوی آلایندگی را به حداقل برسانند، همچنین در بحث مصرف آب نیز نگرانی هایی دارند که با بازچرخانی آب های غیر متعارف بتوانند مصرف آب را کاهش دهند.

وی در پایان مهمترین راه ارتقا و بهبود محصولات تمام شده را استفاده از ظرفیت های دانش بنیان دانست و تصریح کرد: فولاد مبارکه شرکتی است که نشان داده می تواند متناسب با آخرین پیشرفت ها در زمینه تکنولوژی فولاد خود را تطبیق دهد و محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید کند.

فولاد مبارکه، بهترین ورق فولادی خاورمیانه و شمال آفریقا را تولید می کند

احسان چلونگر، رئیس هیأت مدیره شرکت لوله و قوطی اصفهان، یکی از مشتریان صنعتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز در ارتباط با تأثیر افزایش تولیدات فولاد مبارکه اظهار داشت: تولیدات بیشتر توسط فولاد مبارکه، قطعا عرضه بیشتر محصولات فولادی در بازار را به همراه خواهد داشت چرا که قبلا فولاد مبارکه به طور متوسط ۲۰۰ هزار تن در بورس کالا عرضه انجام می داد و در حال حاضر با افزایش نزدیک به ۱۰۰ درصدی، تا ۴۰۰ هزار تن نیز عرضه انجام می دهد و در بعضی از محصولات خود رکورد زده است.

وی افزود: بعد از مشکلات عرضه ای که در ۲ سال پیش به دلیل کمبود عرضه ورق های فولادی وجود داشت و سهمیه بندی شد و سهمیه برخی از واحدها به طور ناعادلانه ای کم یا قطع شد، آمدند و سیستم جامع تجارت و رصد زنجیره کالا از تولید تا فروش را مستقر کردند و مشخص شد وضعیت هر کالایی در زنجیره چگونه است و چه کسی تولید می کند و خریدار و فروشنده کیست؛ بنابراین سهمیه بندی را برداشتند و هر واحدی بسته به نیاز خود در بورس کالا می تواند درخواست خرید دهد.

چلونگر با اشاره به کیفیت محصولات و ورق های تولیدی فولاد مبارکه گفت: من به جرأت می توانم بگویم بهترین ورق فولادی خاورمیانه و شمال آفریقا یعنی منطقه منا را فولاد مبارکه تولید می کند و بهتر از این وجود ندارد.

رئیس هیأت مدیره شرکت لوله و قوطی اصفهان اضافه کرد: اگر به واحدهای فولادی تأسیس شده در کشورهای حاشیه خلیج فارس نگاهی بندازیم و محصولاتی که با تکنولوژی های خارجی مثل کره ای و اروپایی در حال تولید است را با محصولات فولاد مبارکه مقایسه کنیم، می بینیم که محصولات فولاد مبارکه به راحتی با محصولات این کشورها در حال رقابت است و از نظر کیفیت از آن ها جلوتر است.

وی تصریح کرد: هنر فولاد مبارکه در این بوده که توانسته طی ۳ دهه ای که تکنولوژی صنعتی را از خارج وارد کرده، این تکنولوژی ها را با توجه به نیازهای روز بازار، بهینه، نگهداری و به روز بودن آن را حفظ کند و به همین دلیل است بهترین ورق منطقه منا را فولاد مبارکه تولید می کند؛ کما اینکه بزرگترین تولیدکننده منطقه هم می باشد.

چلونگر با اشاره به بهتر شدن شرایط عرضه و تحویل محصولات توسط فولاد مبارکه بیان کرد: فولاد مبارکه علیرغم قطعی گازی که در پارسال داشت، سفارشات خود را به روز تحویل می دهد.

رئیس هیأت مدیره شرکت لوله و قوطی اصفهان درباره رویکرد فولاد مبارکه در تولید محصولات دانش بنیان با کیفیت بالا هم گفت: مدیران فولاد مبارکه از اواخر سال گذشته با توجه به جلساتی که با آن ها داشتیم، به سمت حمایت از دانش بنیان ها حرکت کرده اند و حتی در جلساتی که فولاد مبارکه با دانش بنیان ها داشت، نیازهای خود را به آن ها ارائه داد و از آن ها راهکار خواست.

وی ادامه داد: اضافه بر این، رویکرد فولاد مبارکه در طرح توسعه خود، از تولید محصولات با ارزش افزوده پایین به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در حال تغییر است که تولیدات خاصی است مثل ورق هایی برای تولید لوله هایی به منظور انتقال گاز ترش و امثال این ‎ها.

 فولاد مبارکه اصفهان توانست در فروردین ماه سال جاری رکوردهایی را در زمینه های تولید فولاد به ثبت برساند که به عنوان مثال به رکورد تولید ۷۵۱ هزار و ۱۰۰ تن تختال در فروردین ماه رسید که به میزان ۳۱ هزار تن (۵.۵درصد) بیشتر از رکورد قبلی بوده و نسبت به فروردین ماه سال قبل حدود ۵۰ هزار تن (۷ درصد) افزایش یافته است که البته حدود ۱۵۱ هزار تن (حدود ۲۵ درصد) از ظرفیت نامی ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم بیشتر است، با افزایش بهره وری سرمایه های انسانی محقق شده است.

اضافه بر این، بیش از ۷۰ درصد کلاف گرم مورد نیاز کشور در خط تولید ناحیه نورد گرم شرکت فولاد مبارکه، تولید می شود که همین ظرفیت ها نشان دهنده این است که اگر در حوزه زیرساختی از جمله تأمین انرژی، مشکلات صنعت فولاد کشور مرتفع شود، فولاد ایران با پیشرانی صنعت فولاد مبارکه اصفهان خواهد توانست علاوه بر تأمین بسیاری از نیازهای داخل، در حوزه بین المللی نیز مزیت رقابتی خود را از نظر قیمت و کیفیت ارتقا دهد.فارس

 

دیدگاه تان را بنویسید