224505

در بازدید دبیرشورای عالی مناطق آزاد از فولاد مکُران مطرح شد؛

فولاد مکُران سال آینده به بهره برداری می رسد

دنیای معدن: رییس هیات مدیره فولاد مکُران با بیان اینکه اگر همه دستگاه ها همکاری کنند فولاد مکُران تا اواخر سال آینده به بهره برداری می رسد گفت: این طرح حدود ۴۵۰ نفر را مشغول به کار خواهد کرد.

به گزارش دنیای معدن، محمدرضا احسانفر روز چهارشنبه در بازدید سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از مجتمع فولان مکُران اظهار داشت: این مجموعه با سهام و آورده خرد مردمی ایجاد و نهایتا به یک هلدینگ تبدیل شد و فولاد مکران هم یکی از شرکت های تابعه هلدینگ بوده و ۴۱ درصد سهام مجموعه را دارا است.

وی تصریح کرد: حدودا ۱۰ ماه است که به صورت جدی در این سایت کار می کنیم. این شرکت از سال ۹۳ تاسیس شده است و تا سال گذشته یک کار جدی در این شرکت انجام نشده بود.

رییس هیات مدیره فولاد مکُران اضافه کرد: امروز این مجموعه حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اگر حمایت منطقه آزاد چابهار و سایر دستگاه ها را داشته باشیم و بانک مرکزی هم تعهدات خود را نسبت به این مجموعه انجام دهد، به طور قطع این پروژه را تا انتهای سال آینده به بهره برداری خواهیم رساند.

وی ادامه داد: مسائل و مشکلاتی پیش روی ما بوده و عملا کسی نبود که به این دغدغه ها گوش فرا دهد و از این حیث، گلایه جدی دارم. نمی گویم کسی برای ما اقدامی کند اما حداقل دغدغه های ما را بشنوند تا ما یک آرامش قلبی و انگیزه ای پیدا کنیم.

این فعال اقتصادی بیان داشت: لازمه افتتاح این طرح، همکاری همه دستگاه های مستقر در این منطقه است. مشکلاتی را داریم که نمی توانم به بسیاری از آن ها اشاره کنم اما از روزی که متوجه شدیم دبیر شورای عالی مناطق آزاد قرار است به منطقه بیایند خوشحال شدیم که حداقل می توانیم مشکلاتمان را در حضور مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و دکتر محمد مشاور رییس جمهوری مطرح کنیم تا موانع پیش رو برداشته شود.

سعید محمد مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور هم اظهار کرد: اصلا شخصا به چابهار آمده ام تا صحبت ها و دغدغه های شما و سایر فعالان اقتصادی را بشنوم و برای من جای سوال است که طرحی که سال ۹۳ کلید خورده است چطور تنها ۱۰ ماهه که توانسته به طور جدی فعالیت کند.

رییس هیات مدیره فولاد مکُران ضمن بیان اینکه در جلسات عمومی معمولا نمی توان مشکلات تخصصی را به درستی مطرح کرد خواستار جلسه ای اختصاصی با سعید محمد پیرامون رفع موانع صنعت فولاد در چابهار شد و گفت: این پروژه در انتظار دو قرارداد زودهنگام بود، قبل از آنکه گشایش اعتباری محقق شود. البته گشایش اعتبار محقق شد اما با شرایط تحریم مواجه شدیم. امروز یک گشایش اعتباری ۱۱۰ میلیون یورویی که ۸۲ میلیون یوروی آن سهم صندوق توسعه ملی بوده و مابقی هم توسط بخش خصوصی تامین شده است. در آن دوره با یوروی سه هزار و ۸۰۰ تومانی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان می شد.

وی ادامه داد: از ۸۲ میلیون یورو سهم صندوق توسعه ملی موفق شدیم تنها ۱۷ میلیون یورو را به صورت مقطعی و بخشی دریافت کنیم.

احسانفر تصریح کرد: از آن ۱۷ میلیون یور هم کمی بیش از ۱۴ میلیون یورو دست ما را گرفت و مابقی آن هزینه شده است. الان هم درگیر موضوع ۹ درصد ارزش افزوده هستیم و هم اینکه پیمانکار پروژه بخش دولتی بوده و حتما می بایست یک شرکت دیگر را معرفی می کرد.

وی گفت: کالاهای ما پنج ماه در گمرک می ماند و نمی توانیم آن ها را ترخیص کنیم. بابت تجهیز بخش هایی از کارخانه مجبور شدیم هزینه گمرکی بپردازیم و همه این ها معضلاتی است که که بایستی حل شود.

رییس هیات مدیره فولاد مکُران بیان داشت: یازده میلیون یورو تجهیزات ما در بندرعباس منتظر ترخیص هستند و از این طرف همه پیمانکاران ما به منابع مالی نیاز دارند.

معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی هم سوال کرد که آیا از نیروهای بومی هم کسانی را مشغول به کار کرده اید یا خیر که مدیر فولاد مکران پاسخ داد: حدود ۳۰۰ نفر از نیروهای فعلی از بومیان سیستان و بلوچستان هستند و می توانید این موضوع را همین الان بررسی و با پرسنل گفت و گو کنید تا ببینید اهل کدام مناطق هستند.

وی ادامه داد: سال آینده حدود ۴۵۰ نفر نیرو خواهیم داشت: روزی در سیمان زابل حدود ۳۲ نفر نیروی انسانی غیربومی داشتیم که امروز آن تعداد به ۲ نفر کاهش پیدا کرده است و امروز بیش از ۶۰۰ نفر از نیروهای آن مجموعه همگی بومی استان هستند.

احسانفر تصریح کرد: همه پروژه ها نسبت به جذب نیروهای غیربومی همواره متهم بوده اند اما واقعیت این است که اگر این پروژه فولاد به نتیجه برسد سالانه بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان فروش خواهد داشت. هر روز تاخیر در روند اجرا، خسارت قابل توجهی را به پروژه فولاد و کشور تحمیل خواهد کرد.

در پایان این گفت و گو قرار شد سرمایه گذار طرح فولاد با مشاور رییس جمهوری و دبیرشورای عالی مناطق آزاد، جلسه ای اختصاصی برای مطرح کردن مشکلات این بخش داشته باشند.

 

دیدگاه تان را بنویسید