|
کدخبر: 222184 ارسال به دیگران پرینت

مدیر بازاریابی گروه صنعتی فولاد یزد مطرح کرد:

ضرروت عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا

دنیای معدن: مدیر بازاریابی گروه صنعتی فولاد یزد با اشاره به اینکه ریشه اصلی رانت در زنجیره فولاد، نبودن تعادل اقتصادی در کشور است، گفت: باید با ایجاد تعادل و توازن در قیمت های داخلی و صادراتی ریشه رانت را خشکاند که در این زمینه عرضه کلیه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا می تواند مسئله مثبتی باشد به شرط اینکه روش اجرای آن بر اساس ماهیت واقعی بورس صورت بگیرد یعنی قیمت ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص شود و از قیمت گذاری دستوری پرهیز شود.

به گزارش دنیای معدن؛ حمیدرضا ریحانی در رابطه با عرضه محصولات فولادی در بورس کالا گفت: عرضه کلیه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا می تواند مسئله مثبتی باشد به شرط اینکه روش اجرای آن بر اساس ماهیت واقعی بورس صورت بگیرد یعنی قیمت ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص شود و از قیمت گذاری دستوری پرهیز شود.

وی تصریح کرد: البته، عرضه کلیه محصولات فولادی در بورس کالا مشکلات خاص خود را دارد. به عنوان مثال، محصولات معدنی تولیدکنندگان و مشتریان محدودی دارند و می توانند رقابت پذیری کمی را در بورس داشته باشند و محصولات صنعتی نیز بیشتر در این دسته قرار می گیرند.

مدیر بازاریابی گروه صنعتی فولاد یزد با اشاره به اینکه عدم تعادل اقتصادی، علت اصلی رانت در زنحیره فولاد است، افزود: اگر تعادل در قیمت مواد اولیه و محصولات نهایی وجود داشته باشد، در قیمت های داخلی و صادراتی محصولات داشته باشیم و یا توازن در میزان تولید زنجیره فولاد وجود داشته باشد، بسیاری از مشکلات فساد و رانت در زنجیره فولاد حل خواهد شد؛ البته منظور از تعادل، پویایی قیمت ها و نه سرکوب آن هاست.

ریحانی تأکید کرد: سرکوب قیمتی در تولید، کاهش سرمایه گذاری ایجاد می کند و علت آن بالا رفتن ریسک است. تجربه همشه ثابت کرده است که سرکوب قیمتی در بلندمدت مصرف کننده نهایی و واقعی منتفع نمی شود و در این میان، تنها دلالان از وضعیت بازار سود خواهند برد.

وی درباره تغییر ساختار زنجیره فولاد تصریح کرد: اگر نیم نگاهی به طرح جامع فولاد و چشم انداز ۱۴۰۴ کشور داشته باشیم، مشاهده می کنیم که نیاز به توازن نسبی زنجیره فولاد و در کنار آن، کنترل و هدفمند کردن مجوزهای صادرات در زنجیره داریم. علاوه بر آن نیاز به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا داریم و این راه باید پیموده شود.

مدیر بازاریابی گروه صنعتی فولاد یزد با تأکید بر اینکه مشکل اساسی زنجیره فولاد در مواد معدنی دیده می شود، گفت: در حال حاضر ما مشکل تولید محصول نداریم و باید بیشتر تمرکز خود را روی صنایع بالادستی و مواد معدنی بگذاریم. آنگونه که اعلام شده است، میزان حفاری صورت گرفته در ایران در طول ۸ سال، برابر حفاری یک سال کشورهای توسعه یافته است و اگر ما چشم انداز سال ۱۴۰۴ را در نظر بگیریم، نیاز به استخراج سالیانه ۱۶۶ میلیون تن سنگ آهن داریم.

ریحانی اضافه کرد: اگر قصد داریم به استخراج سالیانه ۱۶۶ میلیون تن سنگ آهن برسیم، بیشتر از ۱۳ سال بعد از سال ۱۴۰۴ نمی توانیم از ذخایر سنگ آهن خود استفاده کنیم و این مسئله نشان می دهد که ما باید روی اکتشاف، استخراج و توسعه معادن بیشتر کار کنیم یعنی سرمایه گذاری بیشتری را روی این بخش متمرکز کنیم.

وی با تأکید بر توسعه حمل و نقل ریلی و دریایی در زنجیره فولاد گفت: حدود ۲۰ میلیون تن از فولاد تولید شده در کشور باید صادر شود که این صادرات نیز نیازمند توسعه اسکله ها و انواع حمل و نقل کالاست. علاوه بر این، باید تأمین انرژی را نیز برای تولید ۴۴ میلیون تن فولاد خام در نظر بگیریم تا به اهداف مورد نظر در زنجیره فولاد برسیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید