244013

آقای سرپرست! خرداد ۱۴۰۲ رسید از رتبه بندی معلمان چه خبر؟

دنیای معدن: سرپرست آموزش و پرورش قول داده بود تا پایان اردیبهشت تکلیف رتبه بندی معلمان را مشخص کند.

به گزارش دنیای معدن، در حالی رضا مراد صحرایی همچنان اصلی ترین گزینه وزارت آموزش و پرورش است که تحقق اصلی ترین وعده او در مدت سرپرستی یعنی رتبه بندی معلمان همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اردیبهشت تمام شد امروز وارد دومین روز از خرداد  ۱۴۰۲ شده، اما خبری از رتبه بندی معلمان دست کم در اطلاع رسانی‌های رسمی نیست.

آمار معلمانی که بنا بر وعده سرپرست آموزش و پرورش باید تا یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ رتبه بندی می شدند اعلام شده بود.

 سرپرست آموزش و پرورش زمان تعیین تکلیف رتبه بندی معلمان را پایان اردیبهشت ۱۴۰۲ اعلام کرده بود و چنانچه بر سر گفته خود می بود آماری که اعلام کرده بود تا دیروز ۳۱ اردیبهشت باید رتبه بندی می شدند.

این در حالی است که دست کم تا زمان تنظیم این خبر هیچ خبر رسمی ای از به سرانجام رسیدن رتبه بندی معلمان در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود: رتبه ۸۰ هزار معلم تا پایان اردیبهشت ماه تعیین می‌شود۲۷ بار بازبینی در کمیسیون تخصصی و تخصیص ۴۲ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌تواند پشتوانه‌ای مستحکم برای یک طرح یا لایحه باشد و از آن یک قانون مطمئن و موفق بسازد.

«طرح رتبه بندی معلمان را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ نظام تعلیم و تربیت در کشور دانست و بدیهی است که چنین قانون مهمی، قرار نیست بدون ارزشیابی و رفع ایراد‌های احتمالی، در یک مرحله اجرا شود»؛ صحرایی با بیان این نکته به معلمان معترض به رتبه خود امیدواری داد که اصلاحیه آیین نامه اجرایی طرح و متمم‌هایی که بر آن اعمال می‌شود، می‌تواند به همه مطالبات رسیدگی کند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تأکید کرده بود: قانون رتبه بندی معلمان برای تثبیت به زمان نیاز دارد؛ زیرا فقط در یک مرحله اجرا نمی‌شود و هر سه سال یک بار، با تجدید اخذ آزمون، رتبه جدیدی برای معلمان ثبت خواهد شد.

به گفته او، دولت‌های قبل با وجود مهلت و بودجه کافی، این طرح را اجرایی نکردند؛ اما با تخصیص اعتبار ۴۲ هزار میلیارد تومانی، این طرح به عنوان مرجع حفظ پویایی نظام آموزش و پرورش به مرحله اجرا رسیده و پس از آن هم برای ۸۰ هزار معلم فاقد رتبه مهلت قانونی تعیین شده که تا ۱۱ اردیبهشت، مدارک خود را تکمیل کنند و این افراد نیز تا پایان همین ماه تعیین تکلیف می‌شوند.

او با بیان اینکه مرحله دیگری از طرح رتبه بندی در شهریور امسال اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: این مرحله به این صورت است که پس از رسیدگی سیستمی به اعتراضات که می‌تواند ارتقا یا تنزل رتبه معترضان را در پی داشته باشد، به صورت ویژه به معلمان حائز رتبه‌های ۴ و ۵ رسیدگی خواهد شد تا امتیازات آن‌ها صحت سنجی شود.  

صحرایی با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای اصلاح آیین نامه یا حتی اصلاح قانون وجود ندارد، اظهار کرده بود: براساس اسناد بالادستی و سند چشم انداز تحول آموزش و پرورش، طرح رتبه بندی معلمان یک برنامه ضروری و پیچ تاریخی نظام تعلیم و تربیت محسوب می‌شود و به همین دلیل، به هر میزان که نیاز باشد، در آیین نامه رتبه بندی تجدیدنظر خواهد شد تا این مرحله به طور کامل اجرایی شود. علاوه بر این، با مجلس شورای اسلامی نیز هماهنگ هستیم تا در صورت نیاز، ایراد‌های احتمالی قانون اصلاح شود.

چنانچه شما از جامعه فرهنگیان هستید و در این باره اطلاعاتی دارید با ارسال نظر ما را در خبر رسانی درست یاری کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید