248714

پایان صعود ابزارهای طلایی بورسی؟

دنیای معدن- راضیه احقاقی : رینگ مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران در اوج قیمت، قرمزپوش شد. در حالی که جنگ در نوار غزه زمینه صعود نرخ ارز به کانال قیمتی ۵۰‌هزار تومانی و تثبیت در این کانال جدید قیمتی را فراهم کرد و به اوج‌‌‌گیری ارزش سایر دارایی‌‌‌های مالی و کالایی در کشور انجامید، خوش‌بینی نسبت به عدم‌سرایت این جنگ به سایر کشورهای خاورمیانه باعث شد تا در وهله ابتدایی از نرخ ارز در بازار آزاد کاسته شود و در ادامه رینگ مالی و مشتقه بوس کالا با افت نرخ مواجه شود.

به گزارش دنیای معدن، با وجود این همچنان ارزش این دارایی‌‌‌ها در محدوده اوج نوسان دارد و درواقع فعالان این بازارها، در خصوص استمرار این جریان کاهشی تردید دارند و جانب احتیاط را در معاملات نگه می‌‌‌دارند. در شرایطی که معامله‌‌‌گران دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا گوش‌‌‌ به زنگ اخبار جنگ و تاثیر آن بر بازارها هستند، گواهی طلای سرخ به رکورد تاریخی خود صعود کرده است و در این محدوده قیمتی معامله می‌شود.

رینگ مشتقه و مالی از سکه افتاد

کاهش نگرانی در خصوص گسترده شدن درگیری ژئوپلیتیک در خاورمیانه باعث شد تا نرخ ارز در بازار آزاد کاهشی شود و از ارزش دارایی‌‌‌های طلایی در بازارهای مالی بورسی و بازار فیزیکی ظرف روزهای اخیر کاسته شود. اثرگذاری فروکش تب جنگ در خاورمیانه در کاهش حجم ورود نقدینگی به معاملات گواهی سپرده شمش طلا ظرف هفته منتهی به ‌روز جمعه ۱۹آبان و همچنین عقب‌‌‌نشینی بهای سکه بورسی تا کف کانال قیمتی ۲۹میلیون تومانی مشهود است.

عدم‌مداخله مستقیم کشورهای منطقه خاورمیانه در جنگ میان اسرائیل و فلسطین باعث شد تا دلار در بازار آزاد داخلی وارد سراشیبی افت نرخ شود و به کانال قیمتی ۵۱‌هزار تومانی بازگردد. این موضوع به‌سرعت بر روند معاملات در رینگ مشتقه و مالی بورس‌کالای ایران اثرگذار شده و باعث عقب‌‌‌نشینی بهای ارزش دارایی‌‌‌ها در این بازارها شد. در حالی که عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد، سیگنال منفی کاهشی موثری برای بازارهای مالی و مشتقه به همراه داشت، افت بهای طلا در بازارهای جهانی نیز مزید بر علت شد تا روند افت نرخ در بازار دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا کاهشی‌تر شود.

سقوط ۵۰درصدی ارزش معاملات سپرده شمش طلا

حجم فروش گواهی سپرده شمش طلا در سومین هفته آبان‌ماه (هفته منتهی به‌ روز جمعه ۱۹آبان) به ۷۲۸‌هزار و ۹۰۰گواهی رسید. همچنین در این بازه زمانی مجموع ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا برابر ۲۴۰۱‌هزار میلیارد ریال بود که حجم و ارزش معاملات هفتگی این دارایی طلایی نسبت به هفته قبل (هفته منتهی به ‌روز جمعه ۱۲ آبان) کاسته شد. در هفته منتهی به‌ روز جمعه ۱۲آبان‌ماه بالغ بر یک‌میلیون و ۴۵۳‌هزار گواهی سپرده شمش طلا با مجموع ارزش ۴۸۵۳‌هزار میلیارد ریال در رینگ بازار مالی بورس‌کالا معامله شد. به این ترتیب حجم فروش هفتگی این دارایی افت ۴۹درصدی و ارزش معاملات کاهش ۵۰درصدی داشت. اعلام موضع سایر کشورهای منطقه در خصوص جنگ در نوار غزه و ‌تمایل نداشتن آنها برای ورود مستقیم به این جنگ ترمز صعود دارایی‌‌‌های طلایی در بازارهای جهانی و داخلی را کشید و به افت حجم ورود نقدینگی به رینگ گواهی سپرده شمش طلا انجامید.

اگرچه از حجم و ارزش معاملات رینگ گواهی سپرده شمش طلا ظرف هفته اخیر کاسته شد، همچنان حجم و ارزش معاملات به مراتب بالاتر از هفته‌‌‌های پیش از آغاز جنگ در نوار غزه است. در هفته منتهی به ‌روز جمعه ۱۴مهرماه بالغ بر ۱۳۳‌هزار گواهی شمش طلا با مجموع ارزش ۳۹۶‌هزار میلیارد ریال در بازار مالی بورس‌کالا معامله شده بود. به این ترتیب حجم معاملات گواهی سپرده بورسی نسبت به حجم معاملات در هفته پیش از شروع جنگ در نوار غزه رشد ۴۴۸درصدی داشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید