235236

مدیرکل صمت آذربایجان غربی: تولید ۳۵ درصد طلای کشور و راکد بودن ۲۵ درصد واحدهای تولیدی در استان

دنیای معدن: مدیرکل صمت آذربایجان غربی مدعی شد: ۲۵ درصد واحدهای تولیدی استان راکد و نیمه راکد است.

به گزارش دنیای معدن، عبدالحمید سرتیپی در خصوص آخرین وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی استان گفت: از ۲۰۵۰ واحد صنعتی و تولیدی استان، ۲۵ درصد راکد یا نیمه تعطیل است که نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری داریم.

وی افزود: در سال جاری ۵۹۶ واحد تولیدی و صنعتی در سامانه بهین یاب ثبت نام کردند که با کار کارشناسی برای ۲۱۹واحد تصویب اعتبار توسط بانک ها انجام اما بانک های استان در پرداخت تسهیلات کُند، عمل و علی رغم اینکه مجموع اعتبار مورد نیاز برای ۵۹۶ واحد ۳۷۳۵ میلیارد تومان بود، تنها ۳۰واحد تسهیلات دریافت کرده اند.

مدیرکل صمت آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی دارای ۳ میلیون تن ظرفیت استخراج سنگ های تزئینی است که در صورت بهره وری و فرآوری می تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند ضمن اینکه در بحث معادن، استان، ظرفیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تنی جدای از ظرفیت معدنی دریاچه ارومیه دارد.

سرتیپی از آغاز اکتشافات معدنی روی پوسته آذربایجان غربی خبرداد و اضافه کرد: این مطالعه از ماه آینده و در زمینی به مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع و در ۶ لایه در قالب یک مگا طرح اجرا می شود؛ پس از اتمام این مطالعات، سرمایه گذاری روی معادن فلزی و غیر فلزی در کنار معادن سنگ های تزئینی و لاشه ساختمانی افزایش جهش چشم گیری خواهد داشت.

سرتیپی با اشاره به اینکه دخایر فلزات استان ۲۰۰میلیون تن است که بخش عمده آن تیتانیم و کان سنگ طلا است، خاطر نشان کرد: با تکمیل زنجیره تولید می توان سالانه ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن سنگ فروشی داشت.

وی اضافه کرد: ٣۵ درصد طلای کشور در آذربایجان غربی تولید می شود که عمدتا مربوط به معدن طلای زره شوران تکاب است.

 

دیدگاه تان را بنویسید