235235

قرارداد آتی شمش طلا، مانع خروج طلا از کشور می شود؟

دنیای معدن: کارشناس حوزه بورس کالا گفت: قرار داد آتی شمش طلا به عدم خروج طلا از کشور کمک می کند وقتی تمرکز به ارزش طلا تا موجودیت فیزیکی آن باشد در نتیجه احتمال جابه جایی و قاچاق آن نیز کم می شود.

به گزارش دنیای معدن، آقای مهدی بیات منش گفت: قرداد های آتی، شمش طلا یک ابزار مالی است که این امکان را فراهم خواهد ساخت که بازار مشتقه بتواند کامل تر شود. بر مبنای قرار داد های آتی ابزار های دیگر نیز تکامل بیشتری پیدا می کنند.

به گفته این کارشناس قرار داد آتی شمش طلا قرار است یک نقطه قوت برای بازار مشتقه باشد، اما تاکنون جزئیات این قرار داد مشخص نیست. در کل قرار داد آتی یعنی افراد کالایی را به قیمت معین در زمان حال خریداری کنند، ولی تحویل کالا و تسویه آن در آینده باشد، اما قیمت در زمان حال بر اساس فرمولی ثابت شود.

او می گوید: کسی که نیاز به خرید طلا در آینده دارد می تواند از این قرار داد و مزیت های آن استفاده کنند معافیت ها و شفافیت های مالیاتی، تخصیص سود بانکی به مبلغی که در حساب و در اختیار مشتری موجود است، کارمزد های بسیار پایین، امکان خرید و فروش نامحدود در هر روز معاملاتی، دو طرفه بودن بازار و پوشش ریسک از جمله ویژگی و مزیت های قرارداد های آتی هستند. قرار داد های آتی می تواند به رونق بیشتر معاملات طلا و تعادل این بازار کمک کند علاوه بر این می تواند کمک به توسعه معادن و بهره برداری آن ها نیز به شکل غیر مستقیم کند.

بورس کالا معاملات آتی را از سال ۸۷ و با آتی طلا آغاز کرد. پیش تر مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالا نسبت به راه اندازی قراداد های آتی و آپشن شمش طلا تا پایان سال جاری خبر داده بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید