227389

ذخایر طلای بانک های مرکزی جهان رکورد زد

دنیای معدن: در حالی که ذخایر طلای بانک های مرکزی در سراسر جهان رو به رشد بوده و امسال به بالاترین حد خود در ۳۱ سال گذشته رسیده است، دارایی کشورها به دلار آمریکا کاهش یافته است.

به گزارش «دنیای معدن» به نقل از راشاتودی، بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، بانک ها در یک دهه گذشته به میزان بیش از ۴۵۰۰ تن ذخایر طلای خود را افزایش داده اند.تا ماه سپتامبر، این ذخایر مجموعاً حدود ۳۶۰۰۰ تن ثبت شد که بزرگترین حجم از سال ۱۹۹۰ محسوب می شود و نسبت به یک دهه قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

در عین حال، حضور دلار در ذخایر ارزی کشورها طی دهه گذشته به شدت کاهش یافته است. در سال ۲۰۲۰، نسبت ارز به واحد پول دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح در ربع قرن اخیر رسید.

تحلیلگران می گویند که بانک های مرکزی، به ویژه در اقتصادهای نوظهور، به تغییر مسیر خود به سمت طلا ادامه می دهند که نشان دهنده نگرانی های جهانی در مورد رژیم پولی مبتنی بر دلار است.

بر اساس این گزارش، در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۱، تایلند حدود ۹۰ تن، هند ۷۰ تن و برزیل ۶۰ تن طلا خریده اند.

بانک‌های مرکزی و موسسات مالی دولتی پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸، شروع به تقویت ذخایر طلا کردند، که باعث خروج وجوه از اوراق قرضه دولتی ایالات متحده و در نتیجه کاهش ارزش دارایی‌های دلاری شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید