237963

نهضت مسکن به کمک صنعت سیمان می آید؟

دنیای معدن-ورود سیمان به بورس کالا منجر به رهایی این صنعت از قیمت گذاری دستوری که می توانست نفس آن را بند بیاورد شده است؛ هم چنین اگر طرح های عمرانی از جمله پروژه نهضت ملی مسکن به رونق برسد، تحولی در صنعت سیمان ایجاد می شود.

به گزارش دنیای معدن، بازار سیمان این روزها در آرامش نسبی به سر می برد و بر اساس مشاهدات میدانی هر پاکت ۵۰ کیلیویی آن بین ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به فروش می رسد. این آرامش پس از آن ایجاد شد که قطعی برق چندانی برای این صنعت اتفاق نیفتاد و درخصوص گاز هم گفته می شود تدابیر لازم برای ارایه مازوت به جای گاز پیش بینی شده است.

از نهم خرداد سال ۱۴۰۰ که سیمان وارد بورس کالا شد، بنا به گفته ی فعالان این صنعت از کمند قیمت گذاری های دستوری رها شده و بازار به حالت تعادل رسیده است. البته با توجه به تولید مازاد سیمان در داخل کشور انتظاری جز ایجاد آرامش در این بازار وجود ندارد.

با توجه به وجود مواد اولیه فراوان و با کیفیت، دانش فنی و تولید تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور، صنعت سیمان از ظرفیت بالایی برای رشد برخوردار است. کما این که تولید سیمان از حدود ۳۲ میلیون تن در سال ۱۳۸۲ به ۸۸ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ رسید اما چالش هایی همچون مصرف بالای انرژی، وابستگی شدید به بخش مسکن، پایین بودن بهره وری نیروی انسانی، ضعف در بخش تحقیق و توسعه و کمبود زیرساخت های حمل و نقل، این صنعت را رنج می دهد.

گفته می شود ظرفیت اسمی تولید سالیانه ۹۰ میلیون تن سیمان در کشور وجود دارد؛ در حالی که تقاضای داخلی هم اکنون کمتر از ۶۰ میلیون تن است. از جمله دلایل پایین بودن ظرفیت تولید سیمان، شرایط اقتصادی و رکود فعالیت های عمرانی و مسکن عنوان می شود؛ مشکلی که بخشی از آن می تواند از طریق طرح نهضت ملی مسکن جبران شود.

در حال حاضر ۷۷ کارخانه سیمان در کشور وجود دارد که با توجه به رشد تعداد آنها در سال های اخیر با مشکل عرضه بیش از تقاضا مواجه شده اند.

بنا به گفته ی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری شستا، با نهضت ساخت چهار میلیون مسکن توسط دولت شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای سیمان خواهیم بود. ابراهیم بازیان هم چنین بر افزایش صادرات سیمان در راستای اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که برای یک میلیون و ۵۲۵ هزار واحد تامین زمین شده، ۴۳۰ هزار واحد به مرحله ی ساخت رسیده و ۳۳۳ هزار نفر آورده اولیه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان را واریز کرده اند. وزارت راه و شهرسازی به تازگی برنامه واگذاری زمین به متقاضیان در جهت ساخت خانه های یک طبقه و دو طبقه را با جدیت دنبال می کند که از این حوزه به عنوان ظرفیتی برای رشد تولید مسکن یاد می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید