234920

صنعت سیمان برای سرمایه گذاری مناسب است؟

دنیای معدن: کارشناسان عقیده دارند که عرضه سیمان در بورس کالا می تواند این محصول استرتژیک را به تعادل قیمتی برساند. اما این صنعت برای سرمایه گذاری مناسب است؟

به گزارش دنیای معدن، چند ماهی می شود که سیمان وارد بورس کالا شده و در این بازار کالایی معامله می شود. ورود سیمان به بورس کالا قیمت این محصول را به تعادل رساند و اجازه قیمت گذاری دستوری در این صنعت را نداد.

مهدی رسولی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز گفت: صنعت سیمان صنعتی استرتژیک جهت توسعه اقتصادی است که رشد مصرف آن با رشد اقتصادی جوامع همراه است. به طوری که از عناصر مهم در تامین زیرساخت های اقتصادی کشورها محسوب می شود.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید سیمان کشور ۸۸ میلیون تن و تولید آن به طور میانگین در ۵ سال اخیر ۶۰ میلیون تن بوده است. کاهش بودجه عمرانی و محدودیت های صاداراتی باعث تولید زیر ظرفیت شده است. همچنین ارزش بازار شرکت های بورسی و فرابورسی حدود ۶۱ هزار میلیار تومان چیزی حدود ۰.۸۵ درصد از ارزش بازار است.

رشد قیمت سیمان در بورس کالا

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: اتفاق تاثیرگذار در صنعت سیمان پذیرش کالای سیمان در بورس کالا از خرداد ۱۴۰۰ و معامله شدن بخش قابل توجهی از سیمان تولیدی شرکت ها در بورس کالا با مکانیزم عرضه و تقاضا است. به واسطه این موضوع تا حدودی از دستوری بودن نرخ ها که در سال های اخیر گریبان گیر صنعت سیمان بود کاسته شود، ولی به طور کامل رفع نشود . همچنین در ماه های اخیر رشدهای خوبی در نرخ های سیمان در بورس کالا مشاهده شده که بیانگر این موضوع است.

 

دیدگاه تان را بنویسید