234536

قیمت سیمان متعادل می‌شود

دنیای معدن- دبیر انجمن سیمان گفت: عرضه سیمان در بورس‌کالا افزایش خواهد یافت و با تامین برق کارخانه‌ها قیمت‌ها در این حوزه متعادل‌تر می‌شود. عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: قرار بود محدودیت یا قطعی برق از ۱۵خردادماه اعمال شود. از این رو با پخش‌شدن این اخبار، هجوم به بورس‌کالا برای خرید سیمان افزایش یافت که همین مساله بین ۱۰ تا ۲۰‌درصد قیمت سیمان را بالا برد.

به گزارش دنیای معدن، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان افزود: با جلساتی که با وزیر نیرو داشتیم، مقرر شد برای تولید ۵میلیون تن سیمان برق تامین شود تا تولید و عرضه به مشکلی نخورد. وی ادامه داد: مقرر شد شب تا صبح برق کارخانه‌ها را تامین کنند تا عملیات مربوط به آسیاب انجام شود و از کلینکرهای تولیدشده، سیمان تولید کنیم. همچنین برق به صورت ثابت و ۲۴ساعته بدهند که کلینکر تولید کنیم. در واقع اگر ۴۵‌درصد دیماند مصرفی به ما برق بدهند به صورت موقت می‌‌‌توانیم سیمان تولید کنیم. شیخان ادامه داد: قرار شد کارخانه‌‌‌های سیمانی تا آنجا که می‌‌‌توانند، سیمان عرضه کنند تا التهابات کم شود. بنابراین عرضه سیمان در بورس‌کالا بیشتر می‌شود تا بتوانیم قیمت‌ها را متعادل‌‌‌تر کنیم. وی اظهار کرد: صنعت سیمان مقصر گرانی نبود و عرضه انجام می‌‌‌شد، منتها به‌دلیل انتشار شایعاتی مبنی بر قطعی برق، هجوم به ‌بورس‌کالا زیاد شد و همین مساله به افزایش قیمت و التهاب در بازار انجامید که امیدواریم با افزایش عرضه قیمت‌ها متعادل شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان خاطرنشان کرد: اگر وزارت نیرو به قول خود مبنی بر تامین برق کارخانه‌های سیمان عمل کند و از این طریق به تداوم تولید کمک کند، قطعا قیمت‌ها متعادل‌‌‌تر خواهد شد. بازار سیمان پیش از اعمال محدودیت در مصرف برق ملتهب نبود و شرایط آرامی را پشت سر می‌‌‌گذاشت، اما بعد از اجرای بخشنامه محدودیت مصرف برق در صنایع سیمان و فولاد، متقاضیان سیمان برای خرید این محصول به بورس‌کالا هجوم آوردند و قیمت سیمان افزایشی شد. سال گذشته نیز قطعی برق به توقف تولید در کارحانه‌‌‌های فولاد و سیمان منجر شد که همین امر کاهش تولید و افزایش قیمت را در پی داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید