252110

امکان ترانزیت سنگ آهن افغانستان با خط آهن خواف- هرات فراهم شد

دنیای معدن- مدیر کل راه آهن خراسان گفت: امکان ترانزیت سنگ آهن و مواد معدنی منطقه هرات افغانستان از طریق خط آهن خواف- هرات به بنادر جنوبی کشور و سپس انتقال به دیگر کشورها در اقدامی عمرانی مهمترین طرح ارزنده سال گذشته در این استان بوده که فراهم شده است.

به گزارش دنیای معدن، مصطفی نصیری ورگ روز دوشنبه در گفت وگویی افزود: با راه اندازی حمل و بارگیری سنگ آهن از ایستگاه "روزنک" استان هرات افغانستان به بنادر ایران می توان حجم قابل توجه ای سنگ آهن در قالب این گذرگاه ریلی در طول سال جابجا کرد.

وی گفت: اکنون محصولاتی از طریق جاده و کامیون از ترکیه تا افغانستان و بالعکس حمل می شود که می توان این کالاها را از طریق گذرگاه و کریدور ریلی شرق به غرب در مسیر ایستگاه های باری راه آهن "روزنک" و "شمتیق" افغانستان تا مرز ریلی رازی با ترکیه و بالعکس حمل کرد.

مدیر کل راه آهن خراسان اظهار داشت: البته این مسیر ریلی تازه ساخته شده و هنوز حمل و نقل ترانزیتی آن فعال نشده است.

نصیری ورگ بیان داشت: راه آهن خواف- هرات در قالب ایستگاه خواف تا ایستگاه "روزنک" افغانستان به طول ۱۴۰ کیلومتر ساخته شده است که در مجموع ۳۶۴ پل کوچک و یک پل بزرگ به علاوه ایستگاه مرزی شمتیق در ۲ بخش ایرانی و افغانستانی این مسیر ساخته شده است.

وی گفت: ۸۰ درصد این مسیر دشت، ۱۵ درصد تپه ماهور و پنج درصد نیز کوهستانی است.

مدیر کل راه آهن خراسان اظهار داشت: ادامه این خط آهن از ایستگاه "روزنک تا غوریان" نیز در حال احداث است اما از آنجایی که ایستگاه روزنک در مجاورت جاده هرات به مرز اسلام قلعه/دوغارون قرار دارد امکان تخلیه و بارگیری درون افغانستان از طریق جاده با خط ریلی بین المللی فراهم شده است.

نصیری ورگ اظهار داشت: با راه اندازی نهایی و تکمیل خط آهن خواف- هرات، پیش بینی می شود در سال نخست سه میلیون تن بار و ۳۰۰ هزار مسافر از طریق این خط ریلی جابجا شود.

به گزارش ایرنا، طرح راهبردی راه‌آهن خواف در شرق ایران به هرات در غرب افغانستان تکه‌ای مهم از پازل ارتباطی میان کشورهای منطقه است که اجرای آن از سال ۱۳۸۶ کلید خورد تا مسیر ریلی میان خواف واقع در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد را در قالب خط آهنی به طول حدود ۲۲۰ کیلومتر به شهر هرات واقع در شمال غرب افغانستان ایجاد کند.

طرح راه آهن خواف - هرات نه تنها موجب اتصال ریلی ایران و افغانستان شده بلکه تکمیل کننده مسیری دو هزار کیلومتری در کریدور ریلی شرق به غرب جهان از چین، ازبکستان، افغانستان، ایران، ترکیه و اروپا است همچنین افغانستان به عنوان کشوری محصور در خشکی بدون دسترسی به آبهای آزاد جهان، با اتصال به شبکه ریلی ایران و بنادر جنوبی کشورمان از مسیری امن برای ارتباط با اروپا برخوردار می‌شود.

این خط ریلی برای تجارت ایران و افغانستان راهبردی است و سالانه ظرفیت جابجایی ۶ میلیون تن کالا را میان دو کشور ایجاد می کند.

احداث خط ریلی خواف - هرات به دلیل تغییر و تحولات اخیر در افغانستان دچار مشکل شده بود که طی یکی دو سال گذشته با پیگیریهای انجام شده و تلاش مهندسان و متخصصان ایرانی، خط تکمیل و نخستین قطار باری تیرماه سال گذشته از جمهوری اسلامی ایران وارد افغانستان شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی قبلا با اشاره به ۱۰ اقدام مهم و کلیدی عمرانی این استان در سال ۱۴۰۲ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این استان از حیث برخورداری از بیشترین طرحهای عمرانی رتبه نخست کشور را در هفته دولت و دهه فجر سال گذشته بدست آورد.

جواد خدائی افزود: علیرغم همه محدودیت‌ها و تنگناهای موجود در اجرای طرح‌های عمرانی، سال گذشته توفیقاتی نصیب استان شد اما در برخی بخشها نیز نتوانست اهداف تعیین شده را محقق کند که امید است امسال بتوان با برنامه ریزی مناسب، این تاخیر جبران کرد.

وی ضمن اشاره به اقدامات گسترده در اجرای طرحهای زیربنایی و روبنایی در استان، در تشریح ۱۰ اقدام مهم و کلیدی خراسان رضوی در حوزه عمرانی که در سال ۱۴۰۲ انجام شد، گفت: نهضت ملی مسکن به عنوان طرح ملی بزرگ دولت در استان، توانست ساخت واحدها را در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۱۴۰ هزار واحد مسکونی برساند که معادل مجموع عملکرد دولت‌های گذشته در طول دوره اجرای طرح مسکن مهر است.

معاون استاندار خراسان رضوی به تحول در حوزه راهداری استان در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: در سالی که گذشت، هزار و ۵۰۰ کیلومتر از مجموع سه هزار کیلومتر روکش آسفالت دچار خرابی شدید محورهای ارتباطی خراسان رضوی، ترمیم شد و در کنار آن ۷۵ درصد از نقاط حادثه خیز در جاده های استان ایمن‌سازی گردید.

خدائی با اشاره به توسعه ساخت و سازها در حوزه فضاهای آموزشی و جبران کمبود کلاس‌های درس در خراسان رضوی گفت: در سال ۱۴۰۲ بیش از هزار و ۵۰۰ کلاس درس در استان ساخته و زمینه ساخت پنج هزار کلاس درس دیگر در سال جدید از محل مولدسازی املاک مازاد دولتی و کمک خیرین فراهم شد.

وی به تشریح اقدامات مهم خراسان رضوی در راستای نجات کشف رود در مشهد اشاره و بیان کرد: در این راستا پارسال ۲ تصفیه خانه مهم "چرمشهر" و "پرکندآباد٢" در حوالی مشهد پس از سال‌ها که از آغاز عملیات اجرایی آنها گذشته بود، به مرحله بهره‌برداری رسید.

معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی در این استان خط ریلی "خواف- هرات" به عنوان زیرساخت مهم اقتصادی و ترانزیتی خراسان رضوی در سال گذشته به مرحله بهره‌برداری نهایی رسید.

خدائی افزود: بهره‌برداری از فرودگاه گناباد بعد از گذشت ۲۸ سال در سال ۱۴۰۲ از اقدامات مهم عمرانی خراسان رضوی در راستای توسعه حمل و نقل هوایی استان بود. در کنار آن با اجرای چند طرح عمرانی-توسعه ای فرودگاهی در مشهد، ظرفیت پذیرش مسافر در فرودگاه شهید هاشمی نژاد ۴۰ درصد افزایش یافت.

وی به طرح‌های مهم عمرانی در توسعه زیرساختهای روستایی در سال ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: شاخص‌های برخورداری روستاهای استان در سال گذشته با گازرسانی، آبرسانی و اتصال اینترنت به بیش از ١٠٠روستا و همچنین روکش آسفالت معابر روستایی به میزان ۳.۵میلیون مترمربع، ارتقا یافت که این دستاورد به نوبه خود یک رکورد تاریخی در توسعه روستاهای استان است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: پارسال عملیات اجرایی سه واحد نیروگاهی جدید در مجموع با ظرفیت تولید برق ۵۴۰ مگاوات در این استان به اتمام رسید و ١٣پست فوق توزیع برق به ظرفیت ۶٠٠مگاولت آمپر نیز بهره برداری شد.

خدائی به معضل خشکسالی و چالش کمبود آب در خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: با اجرای شبانه روزی طرح خط لوله آب غرب مشهد و دهها طرح آبی دیگر در سطح شهرستان‌های خراسان رضوی از جمله خط انتقال آب سد تبارک به قوچان، تنش آبی شدید تابستان سال ۱۴۰۲ در این استان بدون جیره بندی پشت سر گذاشته شد.

وی با اشاره به سرمای بی سابقه چند سال اخیر در خراسان رضوی و افت شدید فشار گاز در استان گفت: با اجرای طرح ضربتی خط تقویتی انتقال گاز به تربت‌جام و چند طرح کلیدی دیگر در سال ۱۴۰۲، با وجود افت شدید فشار شبکه گاز در اوج سرمای پارسال، زمستان گذشته بدون قطع گاز خانگی سپری شد.

اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی با همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی استان مشروح هر یک از ۱۰ اقدام مهم و کلیدی عمرانی استان در سال ۱۴۰۲ را در گفتگو با مدیران کل دستگاه های اجرایی مرتبط و سایر دست‌اندرکاران ذیربط تولید و امروز یک اقدام در حوزه فرودگاهها را منتشر کرد.

این اقدام راهبردی و مهم در صنعت حمل ونقل کشور که با حمایت و همراهی مجموعه راه آهن جمهوری اسلامی و کنسرسیوم ریلی ایران و افغانستان صورت گرفت منجر به یک خط امن دایمی برای حمل بار فعال شده و می تواند دسترسی جدیدی را برای تجارت بین دو کشور فراهم کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید