250091

تامین تمام آهن اسفنجی مورد نیاز صنایع خراسان شمالی از خارج استان

دنیای معدن- معاون صنایع و معادن اداره کل صمت خراسان شمالی گفت: در حال حاضر آهن اسنفجی مورد صنایع این استان از سایر استان ها تامین می شود.

به گزارش دنیای معدن، مهیار مشایخی در گفت و گویی با اشاره به اینکه آهن اسفنجی یکی از مواد اولیه مورد نیاز صنایعی همچون صنعت ریختگری برای تولید شمش فولاد آلیاژی است، اظهار کرد: باید برنامه ریزی های لازم برای تولید این ماده اولیه در استان انجام و سرمایه گذاران لازم جذب شود.

وی با اشاره به اینکه برای تولید این ماده اولیه یکی دو شرکت دانش بنیان وارد عرصه شده اند، افزود: دو شرکت مذکور با استفاده از پوسته های اکسیدی درصدد هستند تا آهن اسفنجی تولید کنند.

به گفته وی، ساخت یکی از این واحدهای تولیدی در مرحله پیشرفت فیزیکی حدود ۳۰ درصدی قرار دارد و یکی دیگر از این شرکت ها فعال شده است.

مشایخی با بیان اینکه آهن اسفنجی از ماده معدنی مگنتیت تولید می شود، ادامه داد: سنگ آهن در واحدهای تولیدی بزرگی همچون ذوب آهن اصفهان تولید می شود.

گفتنی است خراسان شمالی در آینده نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آهن اسفنجی نیاز دارد.

در حال حاضر میزان نیاز استان به این ماده ۸۰۰ هزار تن است که طی آینده نزدیک با ظرفیت سازی های ایجاد شده در واحدهای تولیدی فولادی، این میزان نیاز، به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید