248755

سقوط رقابت در رینگ آهن‌‌‌اسفنجی به ۱۰ درصد

دنیای معدن-تمامی آهن‌‌‌اسفنجی عرضه‌شده در رینگ صنعتی بورس‌کالا معامله و رقابت متقاضیان باعث شد تا ۹.۶‌درصد بر نرخ این محصول نسبت به قیمت پایه افزوده شود. با این حال، این رینگ نسبت به هفته قبل با فروکش رقابت خریداران مواجه بود.

 به گزارش «دنیای معدن»، رینگ آهن‌‌‌اسفنجی ظرف هفته جاری منتهی به ‌روز جمعه ۲۶آبان‌ماه همچنان پررونق بود و متقاضیان برای کسب سهم از عرضه این محصول به رقابت سنگین قیمتی روی آوردند. البته از میزان رقابت نسبت به معاملات در هفته قبل کاسته شد.

خبری که رینگ آهن‌‌‌اسفنجی را متلاطم کرد

معاملات آهن‌‌‌اسفنجی ظرف هفته‌‌‌های گذشته از آرامش نسبی برخوردار بود. این محصول عمدتا با نرخی نزدیک به قیمت پایه و در کانال قیمتی ۱۱‌هزار تومان معامله می‌‌‌شد؛ اما انتشار خبر گرانی گاز باعث شد تا رینگ آهن‌‌‌اسفنجی از دومین هفته آبان‌ماه با شوک جدیدی مواجه شود که نتیجه آن در افزایش تقاضا و رقابت‌‌‌های بیش از ۲۰درصدی و صعود بهای برخی واحدهای تولیدی به کانال قیمتی ۱۳‌هزار تومان مشهود بود. البته سیاستگذار برای کنترل اثرگذاری این جهش قیمتی، معاملات آهن‌‌‌اسفنجی در روز شنبه ۱۳آبان‌ماه را ابطال کرد و عرضه‌‌‌ها در روز دوشنبه ۱۵آبان تکرار شد، در پی تکرار عرضه از میزان رقابت قیمتی در این رینگ کاسته شد، اما همچنان آهن‌‌‌اسفنجی برخی واحدهای تولیدی در کانال قیمتی ۱۳‌هزار تومان معامله شد.

ظرف روز شنبه ۲۰ آبان‌ماه، رینگ آهن‌‌‌اسفنجی میزبان عرضه ۹۷‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی با قیمت پایه ۱۱‌هزار و ۳۴۰تومان به ازای هر کیلوگرم بود که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۱۴۴‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت کل محصول عرضه‌شده با میانگین قیمت ۱۲‌هزار و ۴۳۰تومان معامله شد. البته در این رینگ نیز محصول یکی از واحدهای تولیدی در کف کانال قیمتی ۱۳‌هزار تومان معامله شد، اما عمده معاملات در کانال قیمتی ۱۲‌هزار تومان انجام شد. به این ترتیب میانگین نرخ فروش این محصول نسبت به قیمت پایه رشد ۹.۶درصدی داشت. میانگین نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی در هفته قبل برابر ۱۲‌هزار و ۹۱۰تومان بود. بنابراین ظرف یک‌هفته اخیر این محصول ۳.۷‌درصد ارزان شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید