243538

فرآوری سنگ های معدنی خراسان جنوبی بستری برای حضور سرمایه گذار است

دنیای معدن- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: پیرامون فرآوری و تکمیل زنجیره ارزش سنگ های معدنی خراسان جنوبی نیاز به کار بیشتر و حضور سرمایه گذار داریم.

به گزارش دنیای معدن، جواد اشرفی ظهر دوشنبه در حاشیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران در جمع کارآفرینان اظهار کرد: زنجیره ارزش یعنی اینکه بتوانیم زنجیره‌ای از کارهای تولیدی را در اقتصاد مردمی ارائه دهیم، در خراسان جنوبی توانستیم در بخش کشاورزی ۹۸ درصد زرشک دنیا تولید کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه سالانه ۲۴ هزار تن زرشک در خراسان جنوبی تولید می‌کنیم، افزود: سالانه ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت خراسان جنوبی تحت پوشش ارزش اقتصادی زرشک قرار می‌گیرند.

اشرفی تصریح کرد: در تکمیل زنجیره ارزش این محصولات کشاورزی هنوز نقصان داریم و برای بازار سازی و بازاریابی نیازمند ورود سرمایه گذاری هستیم.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی در استان برای برند سازی در مورد زرشک، زعفران و عناب زیرساخت‌ها فراهم است و سالانه هشت هزار تن عناب در استان تولید می‌شود که در این خصوص ممتاز و بی نظیر هستیم.

اشرفی با اشاره به تولید بهترین و باکیفیت‌ترین زعفران جهان در خراسان جنوبی، افزود: در تکمیل حلقه‌های بعدی نیاز به حضور سرمایه گذاران داریم.

وی با اشاره به حوزه صنعت و معدن خراسان جنوبی، گفت: بیش از ۸۰ درصد زغال‌سنگ منطقه در خراسان جنوبی تولید می‌شود، همچنین تولید کنسانتره و کک در استان انجام می‌شود ولی هنوز در تکمیل زنجیره، نیازمند سرمایه گذار هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: برای بنتونیت تقاضای ملی داریم و می‌شود خراسان جنوبی را خانه بنتونیت کشور معرفی کرد، هم اکنون بنتونیت استان به صورت خام و پودر از استان خارج می‌شود برای این زنجیره ارزش بسترها وجود دارد.

اشرفی با اشاره به سنگ‌های گرانیت استان، گفت: سنگی که در سازمان ملل مورد استفاده قرار گرفته از معادن استان ماست اما در فرآوری و تکمیل زنجیره ارزش هنوز نیاز به کار فراوان داریم.

وی با اشاره به وجود پنج معدن طلا در خراسان جنوبی اظهار کرد: متأسفانه ما فقط استحصال طلا داریم که البته فرآوری آن بستری برای حضور سرمایه گذاران است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت‌های خراسان جنوبی در حوزه گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: بیش از ۱۲۰ رشته صنایع دستی در خراسان جنوبی داریم لذا بستر برای تکمیل زنجیره ارزش و اقتصاد پایدار در استان وجود دارد.

وی یادآور شد: مرز ماهیرود استان بیشترین صادرات جمهوری اسلامی را به افغانستان دارد و شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند تکمیل کننده رشد اقتصادی با استفاده از این ظرفیت باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید