238823

بازگشت پرامید سنگ‌‌‌آهن به کانال ۹۰ دلاری

دنیای معدن: در حالی که کاهش محدودیت کرونایی در چین به سود سنگ‌‌‌آهنی‌‌‌ها تمام شد، نرخ قراضه وارداتی به ترکیه کاهش یافت و راند جدید افت نرخ در بازار زغال‌‌‌ متالورژیک آغاز شد. به گزارش «اکوایران»، کمیسیون ملی بهداشت چین بخشی از محدودیت‌های قرنطینه‌‌‌ای کرونایی در این کشور را کاهش داد؛ از جمله اینکه طول دوران قرنطینه برای مسافران ورودی به این کشور از هفت‌روز به پنج‌روز کاهش یافت. فعالان بازارهای مالی و کالایی این تصمیم را برای بازگشت اقتصاد به مسیر رشد خبری خوش ارزیابی کردند.

سنگ‌‌‌آهن ۹۰ دلاری شد

ظرف روز جمعه یازدهم نوامبر، سنگ‌‌‌آهن دریایی آسیا به کانال قیمتی ۹۰دلاری صعود کرد و پلتس هر تن از این محصول عیار ۶۲‌درصد را با رشد روزانه ۱/ ۴دلاری برابر ۹۲دلار و ۲۵سنت ارزیابی کرد. فولادسازان چینی احتمال می‌دهند که کاهش محدودیت کرونایی باعث رشد تقاضا برای محصولات فولادی در چین و به تبع آن رشد قیمت در این بازار شود و به این ترتیب آنها پس از مدت‌‌‌ها وارد دوره سوددهی شوند. آغاز دور جدید افت بهای زغال‌‌‌سنگ متالورژیک، فاکتور دیگری بود که ظرف روز پایانی هفته از بهبود بهای سنگ‌‌‌آهن حمایت کرد.

راند جدید کاهش بهای زغال

بهای زغال ‌‌‌متالورژیک آسیا، فوب استرالیا تنها ظرف روز جمعه یازدهم نوامبر کاهش ۱۳دلاری را به ثبت رساند و تا کف کانال قیمتی ۳۰۰دلاری عقب نشست. پلتس، تضعیف تقاضا برای این محصول از سوی خریداران با توجه به افت حاشیه سود فولادسازی را عامل این عقبگرد محسوس قیمتی عنوان کرد. یک تاجر بین‌المللی نیز به عرضه کافی زغال به بازار در عین نبود تقاضا برای خرید اشاره کرد و این موضوع را دلیل سقوط نرخ محسوس زغال دانست. راند جدید کاهش بهای زغال تحویل چین نیز از اواسط هفته گذشته شروع شد و این محصول کانال ۳۰۰دلاری را از دست داد. به این ترتیب، روز یادهم نوامبر پلتس، پریمیوم زغال‌‌‌ کک‌‌‌شو تحویل بنادر چین را برابر ۲۹۸دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد. با این حال، اعلام کاهش محدودیت کرونایی در چین می‌‌‌تواند از بازگشت مثبت بهای زغال تحویلی چین در روزهای آینده حمایت کند.

سقوط قراضه شتاب گرفت

قراضه وارداتی به ترکیه، پس از مدت‌‌‌ها مقاومت فروشندگان این محصول، ظرف روزهای پایانی هفته منتهی به یازدهم نوامبر، کانال قیمتی ۳۵۰دلاری و در ادامه کانال ۳۴۰دلاری را از دست داد و پلتس، بهای این محصول تحویلی این کشور را روز جمعه یازدهم نوامبر برابر ۳۳۹دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد. برخی فروشندگان قراضه با استناد به وضعیت بازار محصولات فولادی، امید چندانی به بهبود قیمتی محصولات خود در کوتاه‌مدت ندارند. یکی از بازیافت‌‌‌کنندگان اروپایی قراضه فولادی به هزینه بالای جمع‌‌‌آوری و انتقال قراضه اشاره کرد و معتقد بود در صورت تثبیت نرخ در این سطوح تا پایان سال از کار دست خواهند کشید. در این شرایط، تقاضا برای قراضه فولادی از سوی خریداران هندی و بنگلادشی نیز محدود بوده و این موضوع از افت بهای قراضه وارداتی به ترکیه حمایت کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید