251407

بزرگترین کارخانه زغال‎سنگ مازندران به روزهای اوج برمی گردد

دنیای معدن: سوادکوه- نبض بزرگترین کارخانه تولید زغال‎سنگ در البرز مرکزی پس از ۶۰ سال همچنان می زند و به روزهای اوج نزدیک می شود.

به گزارش دنیای معدن، روزگاری، روایت پیشرفت ظرفیت مغفول مانده‌ای بود اما در این چند سال اخیر، جانی دوباره گرفته است و هر از گاهی در کارخانه‌ای، روستا یا شهری، گروهی از رسانه‌ها دور هم جمع می‌شوند تا با هم راوی توسعه و پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه حوزه صنعت باشند، بلکه این روایت‌ها بذر امیدی شود در دل مردمان این سرزمین.

کارخانه زغالسنگ سوادکوه برند شهرستان سوادکوه و مازندران به شمار می‌رود که طی سال‌های اخیر با رشد و جهش تولید مواجه شده است و چرخ اقتصادی کارخانه‌های زیادی را در کشور به چرخش درآورده است.

حوزه اکتشافی معدنی البرز مرکزی بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مربع از سطح استان مازندران را دربر می‌گیرد و داستان یافتن رگه‌های زغال در سوادکوه به حدود ۹۰ سال پیش، در زمان ساخت راه‌آهن سراسری می‌رسد؛ زمانی که مشخص شد آفریدگار گنجی در دل کوه برای مردمان این دیار به ودیعه گذاشته تا بواسطه زغال برکت به سفره‌هایشان سرازیر شود و یکی از قدیمی‌ترین معادن زغال سنگ در شهرستان سوادکوه پا گرفت؛ و تا به آنجا پیش رفت که در دهه شصت حدود ۷ هزار نفر در آن اشتغال داشتند اما کم کم با اجرای ضعیف خصوصی‌سازی و افزایش نسبت نیروی اداری به کارگری و.. از این میزان کاسته شد و روزهای اوج به خاطره‌ای در ذهن تمامی ساکنان سوادکوه بدل شده بود.

تولید ۱۱۴ هزار تن کنساننتره

اکنون اما این شرکت به بیان مدیرعاملش، به تولید بالای ۱۱۴ هزار تن کنستانتره در سال گذشته رسیده؛ رکوردی که در ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و می‌رود تا امسال هدف‌گذاری تولید ۱۲۰ هزار تن در سال را پشت سر بگذارد و سخنان رهبری در راستای افزایش تولید را در عمل نشان دهند و این اولین گام برای خودباوری بوده است تا بار دیگر زغال سنگ البرز به جایگاه شایسته‌اش برسد.

حجت‌الاسلام محسن قبادیان مسؤول بسیج رسانه سوادکوه در گفت وگو با خبرنگار مهر روایت پیشرفت در راستای ایران قوی را مأموریت بسیج رسانه بر می‌شمارد و می‌افزاید: مأموریتی که در جهت تبیین جهاد امیدآفرینی، خدمت و پیشرفت این کشور است.

 

دیدگاهتان را بنویسید