236442

تشدید مصرف زغال‌سنگ در جهان

دنیای معدن: بحران برق ناشی از موج گرما در جنوب غربی چین در حال گسترش است و کارخانه‌ها را تعطیل می‌کند و روزبه‌روز بدتر می‌شود. آخرین خبر از چین این است که شهرداری چونگ‌کینگ به کارخانه‌‌‌ها، از جمله کارخانه‌‌‌های متعلق به ژاپن، دستور داده است تا تولید خود را تا ۲۴ اوت متوقف کنند تا با افزایش تقاضا به دلیل گرمای شدید، انرژی خود را حفظ کنند.

به گزارش «دنیای معدن» به نقل از فولاد ایران، بوریس کان، معاون رئیس‌جمهور و مدیر ارشد اعتباری مودیز، خاطرنشان کرد که موج گرما اتکای چین به تولید زغال‌سنگ را تقویت می‌کند. در چونگ‌‌‌کینگ، به‌‌‌ویژه در منطقه لیانگ‌‌‌جیانگ، تقاضای برق افزایش یافته است؛ زیرا گرمای شدید به افزایش استفاده از تهویه منجر شده است. چونگ‌کینگ دارای تمرکز بالایی از کارخانه‌‌‌های تولید خودرو و رایانه است و تعطیلی آنها برای صرفه‌‌‌جویی در مصرف برق می‌‌‌تواند بر زنجیره‌‌‌های تامین جهانی تاثیر بگذارد. بحران برق و تعطیلی کارخانه‌‌‌ها، چشم‌‌‌انداز اقتصادی بدتری را به لطف سیاست‌‌‌های مقابله با کووید صفر و بخش املاک برای چین ترسیم می‌کند و به نظر می‌رسد رکود چین در حال عمیق‌‌‌تر شدن است.

رشد تقاضای هند و افزایش قیمت زغال‌سنگ استرالیا

قیمت زغال‌سنگ صادراتی استرالیا صعودی است که با توجه به افزایش تقاضا در آسیا به‌ویژه هند مورد انتظار بازار بود. معاملاتی با قیمت ۲۴۹ تا ۲۶۵دلار در هر تن فوب استرالیا شنیده شد، در حالی که یک‌هفته قبل قیمت حداکثر ۲۳۴دلار بود. به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران، متوسط قیمت متال‌اکسپرت نیز برای زغال‌سنگ کک‌شو استرالیا با ۳۱دلار رشد به ۲۶۵دلار در هر تن فوب رسیده و بازار منتظر تداوم رشد قیمت‌هاست. در سپتامبر با اتمام فصل بارش‌های موسمی تقاضای هند بیشتر می‌شود؛ از این رو بازار به رشد قیمت‌ها خوش‌بین است.

 

دیدگاه تان را بنویسید