231769

اعتصاب کارگران از فرودگاه تا معادن ایالات متحده را فرا گرفت

دنیای معدن: در هفته گذشته ایالات متحده صحنه افزایش اعتراضات و اعتصابات پرتعدادی شد که به نظر می رسد اثر روانی تشکیل اتحادیه در یکی از بزرگترین شرکت های آمریکا یعنی (آمازون) نقش بسزایی در افزایش جسارت کارگران آمریکایی در بیان مطالبات خود داشته است.

به گزارش دنیای معدن به نقل از پایگاه آمریکایی دموکراسی برای امروز، طی روزهای گذشته در ایالت جورجیا، کارگرانی که فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون در شهر آتلانتا را نگهداری می کنند، پس از بیش از یک دهه سرکوب مزدی، تقاضای افزایش دستمزد دریافت کردند. پیروزی آن ها در اعتصاب خود حالی به دست آمد که کارگران خطوط هوایی آمریکا طی سه روز گذشته در سراسر کشور تظاهرات کردند. سادیا بولتوم، یک سرایدار که به اعتراضات در فرودگاه بین المللی سیاتل-تاکوما پیوسته است، می گوید که او و همکارانش از امنیت خود در خط مقدم کرونا می ترسیدند، و تا مدت ها خواهان کمک های دولت فدرال بودند، اما نتیجه ای ندیدند.

سادیا بولتوم در ادامه می گوید: «ما هر روز سلامتی خود و خانواده هایمان را به خطر می انداختیم، ولی این خطوط هوایی بودند که میلیاردها دلار در طول از دولت بخاطر اعتبارات کرونا دریافت کردند. اگر ما کارکنان فرودگاه نبودیم، امروز اقتصاد کار نمی کرد!»

اعتصاب معدنچیان آلاباما با شعار «برادری» و «اصلاح قراردادها»

همچنین به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، به نظر می رسد بعد از ماجرای کارگران آمازون، اعتصاب در معدن زغال سنگ آلاباما یکی از طولانی ترین اعتصابات در دهه های اخیر ایالات متحده باشد. نکته جالب این است که گویا برای تامین مخارج زندگی، برخی از معدنچیان اعتصابی در ساعات بیکاری خود در انبارهای کالای شرکت هایی چون وال مارت و آمازون مشغول به کار شدند!

آقای رایت، ۳۹ساله از کارگران معدن شرکت سنگ معدن، می گوید که او و همکارانش در معدن زغال سنگ انتظار چیزی را از کارفرمای خود به جز رعایت کرامت انسانی و عدم تحقیر مزدی آن ها از طریق اعمال قراردادهای غیرمنصفانه ندارند.

طبق این گزارش، پس از پذیرش کاهش دستمزد در زمانی که شرکت زغال سنگ از ورشکستگی سال ۲۰۱۵ میلادی خارج شد، معدنچیان گفتند که انتظار داشتند دستمزد قبلی آن ها مطابق با آنچه معادن دیگر پرداخت می کردند، بازگردانده شود. شرکت Warrior Met Coal از اظهارنظر در مورد این مطالبات خودداری می کند، اما در وب سایت خود می گوید که شرکت هرگز وعده ای برای افزایش یا بازگرداندن مزد نداده است و در سال های اخیر چندین افزایش حقوق جزئی را بر حقوق ها اعمال کرده است؛ افزایشی که کارگران معتقدند با مزد سابق آن ها فاصله ای را پر نکرده است!

حالا آقای رایت به حدود ۹۰۰ معدنچی اعتصابی دیگر ملحق شده تا هر هفته در اطراف ورودی معدن صف های اعتصابی ایجاد کنند و از شرکت بخواهند دستمزدهای خود را نزدیک به سطحی که قبل از ورشکستگی دریافت می کردند، افزایش دهد.

کارگران اعتصابی می گویند: تفاوت بین ما و افرادی که ما را در اینجا نگه می دارند، این است که کارفرمایان نمی خواهند یک قرارداد منصفانه جدید برای ما ارائه بدهند! این درحالی است که «سیسیل ای رابرتز» رئیس اتحادیه کارگران معدن آمریکا، خود شخصا در این تجمع حضور دارد و در کنار کارگران معدن این شرکت فریاد می زند.ایلنا

 

دیدگاه تان را بنویسید