224581

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: قیمت ‎گذاری مناسب زغالسنگ پیگیری می شود

دنیای معدن: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیگیر قیمت گذاری مناسب زغال سنگ هستیم و ۱۰۰ در صد مالکیت شرکت زغال سنگ مربوط به شرکت فولاد کشور است.

به گزارش دنیای معدن ، محمدرضا پورابراهیمی عصر امروز در پنجمین جلسه شورای معادن استان کرمان با بیان اینکه در این نشست مشکلات صنعت زغال سنگ در بخش استانی و مشکلات ملی قابل پیگیری است اظهار داشت: باید تصمیماتی که در خصوص معادن زغال سنگ استان از جمله تشکیل مدیریت معادن زغال سنگ گرفته شده اجرایی شوند.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان در بحث معادن زغال سنگ جزو استان های مهم کشور است گفت: به همین دلیل باید مصوبات شورای معادن اجرایی شوند تا مشکلات کارگران و کارفرمایان برطرف شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیگیر بحث قیمت گذاری مناسب زغال سنگ هستیم اما نوسانات قیمت ارز این اصلاح قیمت را دچار مشکل کرده است افزود: پیگیری کردیم تا درآمدهای استان از حقوق دولتی و درآمد و مالیات عاید خود استان شود.

وی با بیان اینکه مسائلی که اخیراً در ارتباط با واگذاری شرکت زغال سنگ مطرح می شود از اساس واقعیت ندارد و طرح این موضوع غیر از دادن اطلاعات غلط به جامعه و شهرستان های مرتبط با حوزه زغال سنگ عایدی دیگری ندارد ادامه داد: شرکت زغال سنگ 100 در صد متعلق به شرکت فولاد بوده و کلیه تعهدات آن بر اساس قانون باید در چارچوب صندوق وابسته به تعاون عملیاتی شود.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه ساختارهای اداری در داخل مجموعه ها با همین مالکیت قابل قبول است و ما مدافع آن هستیم گفت: سیاسی بازی برخی از دفاتر نمایندگان مجلس در ارائه اطلاعات غلط مبنی بر حمایت و موافقت اینجانب در راستای واگذاری شرکت زغال سنگ از اساس کذب بوده و بیشتر رفتار سیاسی برای انتقام جویی و موضوعات سیاسی دیگر است.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت کارگری برای سیاسی کاری به هیچ عنوان قابل قبول نیست افزود: چرا به دروغ به کارگران اعلام می کنید که افرادی به دنبال واگذاری شرکت زغال سنگ به بخش خصوصی هستند؟

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه این موضوع از اساس کذب است و موضوعیتی نداشته تصریح کرد: تصمیمات در صندوق فولاد گرفته می شود و مالکیت شرکت ذغال سنگ کرمان 100 درصد مربوط به شرکت فولاد است.

وی با بیان اینکه صندوق فولاد زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است گفت: طرح موضوع جعلی برای تسویه حساب سیاسی از طرف یک نماینده مجلس حتماً با برخورد ما روبه رو خواهد شد.

برای حل مشکلات کارگران زغال سنگ از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم

علی زینی وند استاندار کرمان نیز در این جلسه با اشاره به مذاکرات انجام شده با وزیر کشور اظهار داشت: از هیچ کمکی برای حل مشکلات کارگران زغال سنگ دریغ نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت سیزدهم مبارزه با فساد است گفت: در چندین جلسه این مشکلات بررسی شده تا از هر راهی که در اختیار استان است بتوان اقدامی برای رسیدگی به خواسته های کارگران انجام شود.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه نسبت به مسائل کارگران بی تفاوت نیستیم بیان کرد: در تماسی 45 دقیقه ای با وزیر کشور مسائل کارگران معادن زغال سنگ استان را مطرح کرده و از وزیر کشور درخواست کردیم مسائل را بر اساس وضعیت استان حل و فصل کند.

فراکسیون حمایت از معادن زغال سنگ در مجلس تشکیل شد روایت تسنیم از مصائب کارگران معدن زغال سنگ کرمان / سخت ترین کار دنیا با کمترین حقوق

وی به افزایش قیمت جهانی زغال اشاره کرد و گفت: با این وجود به دلیل استخراج سنتی این معادن در کشور، چندان سود آور نیستند و به همین دلیل تا زمانی که استخراج مکانیزه محقق شود باید تمرکز خود را در شرایط موجود بر برداشت محصول و حفظ اشتغال بگذاریم.

زینی وند از کارگران خواست خواسته های خود را در چارچوب شوراها و به شکل صحیح مطرح کنند گفت: باید در استان با تبعیض مثبت به دنبال توسعه متوازن باشیم و پول هایی که در قالب مسئولیت های اجتماعی وارد استان می شوند را با نظارت درست در مناطقی که اولویت دارند استفاده کنیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید