224143

معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان خواستار شد

قیمت زغال‌سنگ داخلی افزایش نیابد

دنیای معدن: شرکت ذوب‌آهن اصفهان همواره با چالش تامین مواد اولیه به صورت پایدار روبه‌رو است.

معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان در خصوص تامین مواد اولیه این شرکت اظهار کرد: متاسفانه در تامین مواد اولیه همچنان مشکلات عدیده‌ای وجود دارد و هنوز اتفاق خاصی که حداقل روزنه‌ای از امید در حوزه تامین پایدار مواد اولیه در آن دیده شود، رخ نداده است.

محمدجعفر صالحی گفت: سهمیه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تنی سنگ‌آهن دانه‌بندی ذوب‌آهن باوجود پیگیری‌های روزانه ما هنوز محقق نشده و به‌رغم مصوبه هیات دولت، این سهمیه گرفتار تیر غیب شده است. ذوب‌آهن نه از یارانه انرژی سهمی دارد و نه از مواد اولیه، بنابراین شرایط تامین مواد اولیه ذوب‌آهن بسیار شکننده است.

 استفاده از گندله به جای سنگ

معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان گفت: متاسفانه به دلیل نوسانات قیمتی و مشکلات مربوط به حوزه تامین، به جای استفاده از سنگ به مصرف گندله روی آورده‌ایم. در حال حاضر شاهد رقابت مخربی بر سر خرید سنگ‌آهن درشت‌دانه هستیم و این امر، کار ذوب‌آهن برای تامین مواد اولیه خود را دشوار کرده است. کنسانتره‌سازان و شرکت‌هایی نظیر گل گهر هم به دنبال خرید این نوع سنگ‌آهن هستند و این رقابت، وضعیت تامین مواد اولیه شرکت ذوب‌آهن اصفهان را پیچیده‌تر کرده است. وی بروز این مشکلات در تامین مواد اولیه را ناشی از سیستم‌های غیرکارشناسانه خواند و گفت: تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسانه سبب شده معادن ما همگی به سمت تولید کنسانتره بروند. بین قیمت سنگ و کنسانتره تفاوت‌هایی وجود دارد و به خاطر استفاده از این تفاوت، معادن به صورت عمده به سمت کنسانتره‌سازی حرکت کرده‌اند و این امر تامین سنگ‌آهن ذوب‌آهن را با چالش جدی مواجه ساخته و این شرکت به مصرف گندله روی آورده است. وی ادامه داد: بروز چنین مسائلی سبب ایجاد رقابت ناسالم در بازار می‌شود و طبعا بروز فاجعه در زنجیره فولاد را در پی خواهد داشت.

 ضرورت برخورد تخصصی با مسائل زنجیره فولاد

معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان گفت: نیاز است که به صورت تخصصی‌تر با این مسائل برخورد شود. مشکلات متعددی در زنجیره تولید فولاد ما وجود دارد. لذا برای پایان دادن به این موضوع باید تصمیم‌های کارشناسانه گرفت. باید شرکت‌های فولادی اطمینان خاطر داشته باشند که مواد اولیه آنها در زمان مناسب تامین خواهد شد تا بتوانند بدون دغدغه ذهنی به تولید محصولات خود بپردازند.

 عرضه اختصاصی سنگ‌آهن دانه‌بندی

وی در پاسخ به این سوال که آیا ذوب‌آهن آمادگی این را دارد که مواد اولیه خود را از طریق عرضه اختصاصی سنگ‌آهن دانه‌بندی در بورس کالا تامین کند، گفت: ما آمادگی لازم برای انجام این کار را داریم، اما قانون‌های پیچیده مانع برای این کار ایجاد کرده است. صالحی ادامه داد: ما دو معدن برای انجام عرضه اختصاصی داریم یکی معدن چاه گز و دیگری سنگان؛ اما ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر مانع این کار است و ما باید مواد اولیه خود را از طریق مزایده و بورس تامین کنیم.

 عدم کاهش قیمت سنگ‌آهن

وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت سنگ‌آهن در داخل کشور همگام با قیمت‌های جهانی کاهش یافته است، گفت: قیمت سنگ‌آهن در بازار داخل اصلا کاهش نیافته است. متاسفانه هنگامی که قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن صعودی می‌شود ما را با دنیا مقایسه می‌کنند، اما در زمان کاهش قیمت سنگ‌آهن این اتفاق نمی‌افتد. معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان افزود: در کنار بحث قیمت‌ها و رقابت مخرب در بازار داخلی، کاهش موجودی مواد اولیه همچنان ما را اذیت می‌کند.

 قیمت زغال‌سنگ داخلی نباید افزایش یابد

وی در خصوص افزایش قیمت زغال سنگ و کک در بازارهای جهانی و تامین این مواد گفت: در بخش وارداتی قیمت زغال افزایش زیادی داشته است و همین مساله سبب می‌شود ما در تامین مواد وارداتی با مشکل مواجه شویم. خوشبختانه مواد اولیه سه ماه سوم سال را تامین کرده‌ایم و از این بابت فعلا مشکلی نداریم. معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان گفت: این روز‌ها زمزمه‌ای مبنی بر افزایش قیمت زغال داخلی به گوش می‌رسد و بهانه این افزایش قیمت نیز افزایش قیمت جهانی این محصول عنوان می‌شود. متاسفانه کیفیت زغال داخلی اصلا قابل قیاس با مشابه خارجی آن نیست به دلیل همین کیفیت پایین است که ما مجبوریم بخشی از نیاز خود را وارد کنیم. ما تاکنون به خوبی از معادن زغال‌سنگ داخلی حمایت کرده‌ایم و حاشیه سود شرکت‌های زغال‌سنگ بورسی بالاتر از ۵۰درصد است.

 

دیدگاه تان را بنویسید