247920

محدودیتی برای واردات ماشین‌های معدنی از گمرک ماهیرود وجود ندارد

دنیای معدن: مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه با تبدیل شدن گمرک ماهیرود به گمرک تخصصی ماشین‌آلات معدنی هیچ محدودیتی برای واردات ماشین‌های معدنی از گمرک نداریم.

به گزارش دنیای معدن، حسین کوه‌گرد در گفت‌وگویی در بیرجند، با بیان اینکه گمرک ماهیرود به گمرک تخصصی ماشین‌آلات معدنی تبدیل شده است، اظهار داشت: با توجه به مزیت‌های معدنی که در خراسان جنوبی وجود دارد و از سویی دیگر ظرفیت‌های موجود در این بخش، با پیگیری‌های استاندار و مسئولان استان پیشنهاد تبدیل گمرک مرزی ماهیرود به گمرک تخصصی ماشین‌آلات معدنی داده شد. 

وی با بیان اینکه در این سال‌ها وجود گمرک تخصصی آن هم در حوزه ماشین‌آلات معدنی مغفول مانده بود، افزود: گمرکات تخصصی با توجه به اسم آن کارکرد خاصی دارند که می‌توان از ظرفیت گمرک تخصصی ماشین‌آلات به خوبی در راستای توسعه استان استفاده کرد. 

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی ادامه داد: این حوزه شامل دو بخش است یکی شامل ورود ماشین‌آلات راهسازی و معمولی است که با توجه به تبدیل شدن گمرک ماهیرود به گمرک تخصصی این مجوز داده می‌شود، دیگری ماشین‌آلات مستعمل است که مجوز آن نیاز به ماده یک در حوزه وزارت صنعت معدن تجارت دارد که این مجوز هم با پیگیری‌های زیاد أخذ شد.

کوه‌گرد ادامه داد: گمرک هم بر اساس وظایفی که در مرز دارد و در آنجا مستقر است همه موارد از طریق سامانه انجام و بعد از أخذ مجوز و روندها در گمرک اظهار می‌شود. 

 

وی تأکید کرد: که همه مرزها و گمرکات در کشور این گمرک تخصصی ماشین‌آلات معدنی را ندارند، بلکه با توجه به شرایط هر استان و ظرفیت‌ها این امر محقق شده است، امید است با وجود این گمرک تخصصی بتوان در راستای توسعه اقتصادی استان بهترین استفاده را ببریم. 

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: هیچ گونه محدودیتی برای واردات ماشین‌های معدنی از گمرک نداریم و آماده ارائه خدمات لازم در زمینه واردات ماشین‌آلات معدنی پس از مجوزهای لازم هستیم. 

کوه‌گرد با اشاره به کل کالاهای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان در شش ماه امسال گفت: در شش ماه امسال کل کالاهای صادراتی خروجی از نظر ارزشی 274 میلیون و 134 هزار و 158 دلار بوده و از نظر وزنی یک میلیون و 49 هزار و 874 تن بود. 

وی با تأکید بر اینکه این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش 8 درصد و از نظر وزنی 36 درصد افزایش داشته است، افزود: از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه سال جاری 4 هزار و 131 فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش 79 میلیون و 20 هزار و 829 دلار به وزن بالغ بر 574 هزار و 351 تن تشکیل شده است. 

مدیرکل گمرکات خراسان‌ جنوبی گفت: نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه 29 درصد، از نظر ارزش 65 درصد و از نظر وزنی 46 درصد افزایش را نشان می‌دهد. 

وی با بیان اینکه عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات استان در این مدت سیمان، هیدروکربن سبک، روغن سوخت تقطیری، صیفی‌جات، گازوئیل، کاشی، مصنوعات پلاستیکی، تایر سواری، تخم مرغ و نمک خوراکی بوده است، گفت: عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق، ارمنستان و قزاقستان صادر شده است. 

مدیرکل کمرگات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه صادرات ماده 16 در واقع کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های استان است، یادآور شد: در شش ماهه امسال در این حوزه تعداد پروانه ارائه شده 5 هزار و 925 فقره به ارزش 195 میلیون و 113 هزار و 329 دلار و به وزن بیش از 475 هزار و 523 تن بوده است. 

کوه‌گرد افزود: عمده اقلام خروجی ماده 116 شامل سیمان، کاشی، سرامیک، صابون رخت‌شویی، موکت و کود اوره بوده است. 

وی به واردات قطعی از گمرکات استان در طی شش ماهه سال جاری اشاره و بیان کرد: در شش ماهه امسال 27 فقره اظهارنامه مالیاتی به ارزش 4 میلیون و 16 هزار و 950 دلار و به وزن یک هزار و 92 تن تشکیل شده است. 

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی عنوان کرد: عمده اقلام وارداتی به استان را لوازم و قطعات مربوط به معدن، دیزل ژنراتور، کلروبوتیل، برنج، فروسلیس، شاهدانه خام، سنگ تالک و نخ پنبه‌ای تشکیل می‌دهد و این اقلام از کشور آلمان، ترکیه، افغانستان و ازبکستان وارد شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید