236795

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد

حمایت تمام قد مجلس از به روز رسانی معادن

دنیای معدن: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره چالش های موجود در حوزه ماشین آلات معدنی در کشور گفت: ممنوعیت واردات ماشین آلات معدنی چند سال در کشور برقرار بود اما امسال در لایحه بودجه اجازه واردات این ماشین‌آلات داده شد البته در داخل نیز ما تولید این ماشین آلات معدنی را داریم و شرکتهایی مثل هپکو و غیره تولید ماشین آلات معدنی و راهسازی را دارند.

به گزارش دنیای معدن، مهدی طغیانی در گفت و گویی با تاکید بر اینکه میزان تولید داخل ماشین آلات معدنی کفاف نیاز داخل را نمی کند تاکید کرد: کار معدن یک کار بسیار بسیار سرمایه بر است و باید در آن ابزار آلات کار کند هرچقدر این ماشین آلات کمتر باشد قیمت آن بالاتر می رود در نهایت روی هزینه تمام شده ماده معدنی اثر می گذارد.

طغیانی با بیان اینکه باید واردات این ماشین آلات معدنی در حدی که بودجه تعیین شده انجام شود ادامه داد: به طور کلی باید موانع واردات این ماشین آلات به کشور مرتفع شود در حدی که در داخل تولید داریم از آن استفاده و برای تامین سایر نیازمان باید اقدام به واردات کنیم. استخراج از معادن نباید گیر ماشین آلات معدنی باشد. البته باید ماشین آلات به روز و پیشرفته را هم به کشور وارد کنیم این اقدام کمک به تولید در حوزه معدن است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ما کشوری هستیم که از حیث معدن مزیت خوبی داریم خاطرنشان کرد: واردات ماشین آلات معدنی کمک می کند که از این ظرفیت بهتر استفاده کنیم تا به این وسیله سهم معدن در اقتصاد کشور بالاتر  برود.

طغیانی درباره میزان حمایت وزارت صمت از معددن داران نیز توضیح داد: مشکلی که ما در وزارت صمت داریم این است که در بحث توسعه معادن هنوز کار جدی و علمی نداریم در واقع فاقد یک نقشه راه توسعه معادن هستیم. در حوزه حمایت از معادن کوچک مقیاس باید برای حمایت از آنها هر کدام متناسب با خودشان نوع حمایت مخصوصی از سوی وزارت صمت و دولت صورت بگیرد.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: یکی از مشکلات جدی ما نبود ماشین آلات معدنی در زمینه فرآوری این مواد معدنی است و اگر این ماشین آلات به کشور وارد شود و در دسترس معدن داران قرار بگیرد جلوی خام فروشی مواد معدنی گرفته می شود. 

وی درباره میزان رشد کارخانجات ماشین آلات سنگین در این چند سال وضع ممنوعیت واردات گفت: ماشین سازی در کشور وقتی ممنوعیت وجود داشته باشد رشد می کند اما به شرط اینکه برای ماشین سازان برنامه داشته باشیم در واقع یک نوع حمایت مشروط از آن ها باید وجود داشته باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید