251023

۹۹ درصد حق دولتی معادن کرمان همچنان به دست این استان نمی‌رسد

دنیای معدن- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کرمان گفت: سال قبل ۱۵۰ هزار میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن استان وصول شد که امسال پیش‌بینی می‌شود تا ۱۸۰ هزار میلیارد ریال برسد اما در حالی که باید ۱۵ درصد از این میزان براساس قانون به این دیار بازگردد تاکنون تنها حدود یک درصد به استان برگشت داده شده است.

به گزارش دنیای معدن، مهدی حسینی‌نژاد روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برگشت حقوق معادن دولتی به میزان ۱۵ درصد باید توسط دولت اجرایی شود، اما به طور میانگین در بازه زمانی ۱۲ ساله حدود یک درصد برگشت داده شده است و اگر این پول برگردد در حوزه های مختلف کارهای زیادی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش زیادی از حقوق دولتی معادن از استان کرمان تامین شود که طبق قانون قسمتی از آن باید به استان برگردد؛ امسال ۴۸۰ هزار میلیارد ریال باید از محل حقوق دولتی معادن در کشور تامین شود که سهم استان کرمان از این مبلغ حدود ۵۰ درصد است.

حسینی نژاد افزود: حدود ۱۲۰ پروژه گازرسانی، برق رسانی، آبرسانی و غیره از محل اختیارات شورای معادن تعریف کردیم و تنها یک درصد از سود معادن ما می تواند در امور زیرساختی هزینه شود.

وی بیان کرد: کرمان با هشت میلیارد تن ذخیره معدنی اثبات شده و ۴۲ پهنه معدنی بهشت معادن کشور محسوب می شود و ۹۳ درصد ذخایر در چهار ماده معدنی مس، سنگ آهن، زغال سنگ و کرومیت است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: کشور در افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی کرده ۵۵ میلیون تن فولاد تولید کند که نیاز به ۸۸ میلیون تن کنستانتره دارد و ۴۲ میلیون تن کنستانتره برای کرمان هدف گذاری شده است که اینک استان بیش از ۲۹ میلیون تن کنستانتره در حال تولید دارد.

وی اظهار داشت: کرمان در افق ۱۴۰۲ بیش از ۳۰ درصد از سهم تولیدات زنجیره فولاد کشور را به خود اختصاص داده و ۱۹ پروژه بزرگ مرتبط با فولاد در استان شکل گرفته است.

حسینی نژاد ادامه داد: هدف ما از ایجاد صنایع فولادی در استان کرمان ایجاد صنایع کوچک و متوسط، قطعه سازی، دانش بنیان و غیره است که باعث رشد در همه حوزه ها و توسعه پایدار می شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در ادامه با اشاره به اینکه باید در حوزه صنعت و معدن قوانین اصلاح شود، تصریح کرد: به طور مثال قسمت بزرگی از محدوده های معدنی استان بلوکه شده که اصلاح محدوده های معدنی منوط به اصلاح قانون است.

وی همچنین با اشاره به سهم آب در صنایع گفت: کل آب مصرف صنعت اینک ۱۹۰ میلیون ریال مترمکعب از محل انتقال آب خلیج فارس، پساب و فاضلاب شهری و چاه است که برای بخش صنعت تا ۱۴۰۴، برای صنعت ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داریم و در برابر مصرف آب استان میزان زیادی نیست.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تاکید کرد: برق تولیدی توسط واحدهای صنعتی استان کرمان چهار هزار و ۶۶۰ مگاوات است و واحدهای تولیدی را تشویق کردیم که خودشان برق مورد نیاز را تولید کنند.

وی بیان کرد: یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادرات از استان کرمان تاکنون و طی سال جاری از گمرکات استان داشته‌ایم که صادرکنندگان ما مقید به برگشت ارز به کشور هستند و حدود ۸۵ درصد به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند.

حسینی نژاد افزود: در بحث صادرات در زمینه خشکبار به‌ویژه پسته مشکلاتی داریم که قرار شده مشوق هایی برای صادرکنندگان این حوزه در نظر گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید