243877

نماینده مهریز یزد، پرداخت ۲ درصد عوارض قانونی معادن را خواستار شد

دنیای معدن- نماینده حوزه انتخابیه مهریز یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران معادن ۲ درصد عوارض قانونی خود را برای توسعه متوازن و اجرای طرح‌های مختلف مورد نیاز در این شهرستان پرداخت کنند.

به گزارش دنیای معدن، محمدرضا صباغیان، جمعه شب در جلسه کارگروه توسعه مهریز به اهمیت اجرای قانون معادن اشاره کرد و افزود: یکی از مطالبات قانونی مردم، اجرای دقیق و تحقق آن در شهرستان است.

وی اضافه کرد: اگر این قانون در سطح حوزه انتخابیه و جاهایی که دارای معادن هستند اجرایی شود نقش مهمی در توسعه و کمک به عمران و آبادانی و تحقق اهداف مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد.

نماینده مردم مهریز، بافق، بهاباد، خاتم، مروست و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ۲ بانده شدن راه تنگچنار به شهر مهریز از دیگر مطالبات مهم شهروندان است و امیدواریم امسال با قوت پیگیری و اقدام مناسب صورت گیرد.

صباغیان یادآور شد: پیگیری تخصیص اعتبار لازم برای جابه‌جایی پاسگاه بین راهی شهید مدنی از دیگر موارد مهمی است که هرچند در این خصوص تاکنون اقداماتی صورت گرفته ولی کافی نیست و باید با همکاری مسئولان مشکل حل شود.

نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بهسازی و آسفالت راه روستایی منشاد به زردین و بخش شدن دهستان بهادران از جمله مطالبات مهم و همیشگی مردم منطقه است.

صباغیان یادآور شد: حل مشکل عمرانی تقاطع غیر هم سطح تنگچنار نیز که به علت تردد زیاد هنوز مشکل دارد باید با همکاری مسئولان مرتبط در استان پیگیری و اقدام به عمل آید.

در این جلسه علیرضا مرادیان معاون عمرانی و تعدادی از مسئولان شهرستان مهریز در خصوص ضرورت پیگیری طرح‌های عمرانی و فرهنگی منطقه در شهر و مناطق روستایی به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند که نماینده مجلس قول پیگیری داد.

شهرستان مهریز در حالی از وجود صنایع و معادن زیادی بهره مند است که سهم این واحدها در توسعه امور عمرانی و فرهنگی منطقه بسیار ناچیز است و مردم و مسئولان، انجام مسئولیت اجتماعی این حوزه در این بخش را خواستار هستند.

[نماینده یزد، پرداخت ۲ درصد عوارض قانونی معادن را خواستار شد]

از جمله راه‌های مهم توسعه هر منطقه، جلب همکاری و استفاده مناسب از بخش صنعت و معدن و انجام مسئولیت اجتماعی توسط آنهاست که به رغم اهمیت موضوع و وجود قانون در این خصوص، آن طور که شایسته هست به این مقوله توجه نمی شود.

طی سال‌های اخیر بارها مردم و مسئولان شهرستان مهریز از صاحبان صنایع و معادن متعددی که در شهرستان وجود دارد همکاری در تامین برخی هزینه‌ها در امور فرهنگی و عمرانی را خواستار شدند اما به نتیجه مطلوب منجر نشده است.

بر اساس آخرین آمار موجود هم‌اکنون ۲۷ معدن در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد ۲۲ مورد آن فعال است و اکثر آنها در بخش شن و ماسه و سنگ فعالیت دارد و در معادن مهریز در حومه شهر و برخی مناطق بخش مرکزی تاکنون طبق آمار موجود زمینه اشتغال ۴۶۳ نفر فراهم شده و برای ارتقای آن با همت بخش‌خصوصی و پیگیری اقدام صورت می‌گیرد .

واحدهای معدنی یزد با تامین ۳۳ درصد خوراک فولاد کشور در رتبه اول قرار دارد و هشتمین استان صادرکننده محصولات غیرنفتی محسوب می شود و در یزد بیش از ۵۰ نوع اندیس معدنی مانند سنگ آهن، سرب و روی، اورانیوم، خاک های صنعتی، باریت وجود دارد و در سه هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی و صنعتی آن بیش از ۸۰۰ نوع محصول تولید می شود.

هم‌اکنون سه هزار و ۷۰۰ پروانه صنعتی با سرمایه گذاری اسمی ۸۰هزار میلیارد ریال و با حدود یکصد هزار اشتغال صنعتی در استان وجود دارد و یزد با ۱.۳ درصد جمعیت کشور ، به لحاظ تولید صنعتی ۴.۴ درصد سهم تولید این بخش را در اختیار دارد ؛ ۴۷ درصد اشتغال استان مربوط به صنعت و معدن است در حالی که میانگین این عدد در کشور ۳۲ درصد است.

در این بخش سهم صنعت کشور در سال های ۹۵ و ۹۶ از ۳۱.۹ درصد به ۳۲ درصد افزایش یافت، این رقم در یزد از ۴۵.۴ درصد به ۴۶.۶ درصد رسید.

مرکز شهرستان مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید