240078

فرصت نهایی ثبت اطلاعات معادن

دنیای معدن: معدنکاران تا پایان بهمن ماه فرصت دارند اطلاعات معادن خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

به گزارش دنیای معدن؛ رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی در جلسه شورای معادن این استان با بیان این که در این استان معدن بلاصاحب و مجهول وجود ندارد، گفت: تعیین تکلیف ۱۰۱ محدوده بلاتکلیف در حوزه پروانه و گواهی اکتشاف در دستور کار سازمان قرار گرفته است. آقای صابر پرنیان افزود: با درج اطلاعات همه فرآیند های معادن وضع مالکیت معادن شفاف می شود.

وی گفت: با توجه به تأثیر معادن در اقتصاد استان، تمام دستگاه های متولی باید برای رفع مسائل و مشکلات این بخش همکاری لازم را داشته باشند. پرنیان ادامه داد: با کمک سازمان نظام مهندسی معدن، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور، خانه معدن، کارشناسان حوزه معدن، تیمی برای رصد عملکرد معادن استان تشکیل داده ایم. وی گفت: هدف اصلی شورای معادن استان ریل گذاری برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است.

پرنیان ادامه داد: در یک سال گذشته ۳۵ پروانه بهره برداری، ۳۱ مورد گواهی کشف در ۹ ماه گذشته و ۴۹ پروانه اکتشاف در استان صادر شده است. رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی همچنین درباره وصول حقوق دولتی معادن این استان گفت: ۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن در هشت ماهه امسال معادل کل میزان حقوق دولتی سال گذشته بود که در واقع ۱۳۳ درصد رشد یافته است.

پرنیان با اشاره به اهمیت اجرای بند (۵) ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه برای اولین بار در استان افزود: اگر به دلیل بهره برداری از معادن و فعالیت های صنایع معدنی خسارتی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی وارد شود این خسارت ها از محل حقوق دولتی قابل پرداخت است. پرنیان گفت: پنج شهرستان کلیبر، اهر، هشترود، سراب و مراغه در این زمینه اعلام خسارت کردند که با همکاری فرمانداران شهرستان ها و با جمع آوری مستندات این موارد پیگیری می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید