240043

معاون سازمان زمین‌شناسی عنوان‌کرد:

ایجاد اطلاعات پایه‌ای خوب در حوزه معدن با طرح تحول زمین‌شناسی

دنیای معدن- معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: اطلاعات پایه خوبی با اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور در حوزه معدن ایجاد می‌شود.

به گزارش دنیای معدن از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، «جعفر عمرانی» درباره پهنه‌های معدنی کشور افزود: تا امروز همه اطلاعات معدنی ما به‌طور پراکنده و به‌صورت محلی بود، اما از سال گذشته با دستور وزیر صمت و با برنامه‌ریزی منسجم با عنوان پروژه تحولی، این وظیفه بر عهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفت.

وی با اشاره به تعیین برخی اولویت‌ها در ایران، گفت: هر پروژه دست‌کم در ۲۰ برگ و در سه لایه زمین‌شناسی، اکتشاف سیستمی و ژئوشیمی انجام و نتایج به‌صورت گزارش مفصل به وزارت صمت ارسال می‌شود.

عمرانی با بیان این‌که این کار در قالب تفاهم‌نامه امضا شده بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاونت معدنی وزارت صمت و ایمیدرو انجام شده، یادآور شد: در این طرح اطلاعات پایه خوبی را در حوزه معدن کشور ایجاد می‌کنیم و تا به امروز به خوبی پیش رفته‌ایم.

وی خاطرنشان‌کرد: پارسال توانستیم هر نقشه را در مدت یک سال نهایی کنیم، در حالی که به طور معمول این کار در مدت سه سال انجام می‌شود.

مطالعات طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در خراسان جنوبی از مهر ماه سال ۱۴۰۰ در استان خراسان جنوبی آغاز شد و مهر ماه سال ۱۴۰۱ به پایان رسید که خروجی این طرح در این استان شامل ۲۰ عنوان نقشه و در مجموع ۶۰ برگ در سه لایه مطالعاتی زمین‌شناسی، زمین‌شناسی اقتصادی و زمین‌شناسی ژئوشیمیایی تهیه شد و دستاوردهای آن در خراسان جنوبی در قالب نقشه‌ها و گزارش‌های منتشر شده است.

لازم به ذکر است طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور، توسعه مناطق کم‌برخوردار و در راستای رونق بخش معدن، تولید اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی انسانی بومی، آمایش سرزمین در قالب کشف ذخایر جدید معدنی، افزایش بازدهی و کاهش موثر زمین تبدیل کانسار به معدن، تربیت نیروی انسانی متخصص بخش معدن (زمین‌شناسی و اکتشاف) در مناطق هدف پروژه تحول و ایجاد تحرک در بخش خصوصی (جامعه مهندسان مشاور) در حوزه زمین‌شناسی، اکتشاف و آزمایشگاه‌های علوم زمین از طریق برون‌سپاری فعالیت‌ها را به عنوان اهداف مورد نظر در دستور کار خود دارد.

این طرح با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و با مشارکت تمامی مولفه‌های دولتی بخش معدن شامل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و همچنین معاونت معدنی و فرآوری وزارت صمت انجام می‌شود و این بخش‌ها در تامین منابع و اجرای این طرح با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

شناسایی ۱۷ محدوده طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل، ۹ محدوده منیزیت، ۶ محدوده سرب و روی، شناسایی بیش از ۵۷۰ ناهنجاری ژئوشیمیایی رسوبات آبراهه‌ای برای عناصر طلا، نقره، مس، سرب، نیکل، آهن، روی، همچنین شناسایی ۶ محدوده مستعد برای اکتشاف گوهرسنگ‌ها، کاهش زمان تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی و معدنی از سه به یک سال و تهیه ۶۰ برگ نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمیایی و زمین‌شناسی اقتصادی با مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم برای نخستین بار در کشور از جمله دستاوردهای این پروژه است.

 

دیدگاه تان را بنویسید