236902

استاندار خراسان جنوبی: چاره ای جز فرآوری ذخایر معدنی نداریم

دنیای معدن- استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تنوع ذخایر و تعدد معادن موجود در استان گفت: چاره ای جز فرآوری ذخایر معدنی نداریم.

به گزارش دنیای معدن جواد قناعت روز شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی کارخانه فرآوری مس که در راستای برنامه های اجلاسیه ملی جهادگران در فردوس برگزار شد، افزود: تنها راهکار ایجاد ارزش افزوده از ذخایر معدنی، فرآوری آنها است.

وی اظهار داشت: حمایت های لازم را از واحد کنسانتره مس فردوس خواهیم داشت تا در آینده نزدیک شاهد افتتاح این واحد تولیدی باشیم.

عملیات اجرایی کارخانه کنسانتره مس سولفیدی فردوس امروز با حضور رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور، استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان آغاز شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: این واحد فرآوری معدن در زمینی به مساحت ۴۳۰ هزار متر مربع با زیربنای ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع و پیش بینی ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری احداث می شود.

عباس جرجانی اشتغال مستقیم این واحد را ۸۰ نفر اعلام کرد و افزود: ظرفیت سالانه این واحد ۱۰ هزار تن کنسانتره مس است.

وی با اشاره به وجود یک معدن مس پلوند در فردوس تصریح کرد: این واحد فرآوری در جوار معدن مس شهرستان احداث می شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ذخیره این معدن را یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: استخراج اسمی سالانه این معدن ۸۷ هزار تن است و سه نفر به صورت مستتقیم مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به سرمایه گذاری ۲۲ هزار و ۷۵۶ میلیون ریالی اولیه معدن مس فردوس، عنوان کرد: در حال حاضر در مجموع ۲۶ معدن مس در استان خراسان جنوبی وجود دارد.

جرجانی افزود: ذخیره این معادن بیش از ۲۷ میلیون و ۲۱۶ هزار تن در سال است که زمینه اشتغال ۵۷۱ نفر را فراهم کرده است.

وی بیان کرد: استخراج سالانه معادن مس استان یک میلیون و ۵۳۰ هزار تن در سطح ۳۰۱ کیلومتر مربع است که در این معادن ۸۵۱ هزار میلیون ریال سرمایه گذاری صورت گرفته است.

اجلاسیه ملی جهادگران فردا (یکشنبه) ۱۳ شهریور همزمان با سالروز حضور مقام معظم رهبری در فردوس پس از زلزله سال ۱۳۴۷ و ارائه خدمات جهادی به زلزله زدگان این منطقه، با حضور مسوولان کشوری و لشکری در این شهرستان برگزار می شود.

همزمان با برگزاری این اجلاسیه ملی ۶۰۰ نفر از نخبگان جهادی سراسر کشور در این استان حضور می یابند. همچنین در این اجلاسیه کتاب مجموعه خاطرات رهبر معظم انقلاب با عنوان «دوباره فردوس» رونمایی خواهد شد.

برنامه های اجلاسیه ملی جهادگران با عنوان "جهاد مقدس" از اوایل شهریور ماه با حضور گروه های جهادی خدمت رسان در شهرستان فردوس و استان خراسان جنوبی آغاز شد و ادامه دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید