234680

عدم وصول ۱۶ هزار میلیارد ریال حقوق دولتی معادن در کردستان

دنیای معدن- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: از سال ۹۲ تاکنون حقوق دولتی معادن استان بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال بوده که تنها ۲۲۰ میلیارد ریال آن وصول شده است.

به گزارش دنیای معدن، بختیار خلیقی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیش از ۴۲ درصد اقتصاد استان در حوزه صنعت و معدن است و این حوزه جایگاه ویژه ای در توسعه استان دارد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید با محوریت حمایت و توسعه شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: ۳۶ واحد تولیدی دانش بنیان در استان داریم که در پارک علم و فناوری مستقر هستند.

خلیقی اظهار داشت: ۵۱ واحد تولیدی و فنی مهندس تأییدیه های لازم را برای ورود به حوزه دانش بنیان کسب کرده اند که در آینده نزدیک مشمول حمایت های این حوزه خواهند بود.

رئیس سازمان صمت کردستان به طرح های توسعه در خصوص واحدهای تولیدی صادرات گرا و پیگیری و حمایت از طرح های پیشران اشاره کرد و گفت: در جریان سفر ریاست جمهوری به استان که در هفته آتی به وقوع خواهد پیوست عملیات اجرایی طرح های پیشران با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری و اشتغال زایی ۶ هزار و ۱۰۰ نفر آغاز خواهد شد.

خلیقی افزود: طرح توسعه طلای سقز، پتروشیمی بیجار و سرمایه گذاری در فولاد زاگرس قروه از جمله طرح هایی است که در استان در آینده نزدیک فعال خواهد شد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به ظرفیت های استان در حوزه معدن اشاره کرد و گفت: ۳۳۴ واحد معدنی داریم که ۱۸۵ واحد فعال و هشت مورد در حال تجهیز است.

رئیس سازمان صمت کردستان اعلام کرد: طبق قانون باید ۱۵ درصد درآمد معادن به عنوان حقوق دولتی وصول شود و به استان اختصاص داده شود که از سال ۹۲ تاکنون این حقوق بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال بوده است که متأسفانه تنها ۲۲۰ میلیارد ریال این مبلغ وصول شده است.

خلیقی افزود: ۷.۸ میلیارد دلار حجم کلی مبادلات تجاری در استان در سال ۱۴۰۰ بوده است که از دو مرز رسمی استان انجام شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید