224884

هفت پروانه بهره برداری از معادن در قم صادر شد

دنیای معدن- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، هفت پروانه بهره برداری از معادن با سرمایه گذاری ۲۱۹ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۳۲ تن در استان صادر شده است.

محمود سیجانی روز سه شنبه درگفت وگویی، بیان کرد: معادن از جمله ظرفیت های مهم اقتصادی استان قم است که با حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی طی سال های اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته و مسئولان استان با ارائه تسهیلات لازم به دنبال جذب افراد علاقه مندان به فعالیت در این بخش هستند.

وی افزود: استان قم از نظر معادن فلزی ظرفیت بالایی دارد و سرمایه گذاران علاقه مند به فعالیت اقتصادی در این حوزه می توانند به آن ورود و از تسهیلات در نظر گرفته شده برای صدور مجوزهای لازم و اعطای اعتبارات بانکی استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین استفاده مطلوب از ظرفیت های معدنی قم، نقش مهمی درتامین مواد اولیه صنایع مختلف و گسترش توان واحدهای تولیدی دارد و ارزش افزوده خوبی برای استان ایجاد می کند.

سیجانی گفت: فراهم کردن شرایط برای رونق تولید در سطح معادن استان امری ضروری است و در همین رابطه تسهیلات بانکی به بهره برداران برای توسعه فعالیت و نوسازی ماشین آلات موردنیاز داده می شود.

وی ادامه داد: تنوع مواد قابل برداشت در کنار وجود امکانات زیرساختی و همچنین نزدیکی به راه های اصلی و عمده بازارهای مصرف کشور، ازجمله مزیت های سرمایه گذاری در بخش معادن استان قم است.

۲ درصد معادن کل کشور در قم وجود دارد و همین مساله ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان می دهد؛ در همین رابطه راهبرد سازمان صمت قم جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استخراج شده است تا با فرآوری آن ها، ارزش افزوده اقتصادی بیشتری در بخش معادن استان ایجاد شود.

مهم ترین ذخایر شناخته شده استان شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ های لاشه، سنگ آهک و سنگ گچ) است که با به کارگیری طرح های جدید و استفاده بهینه از این مواد معدنی می توان کسب وکارهای درآمدزا در زمینه صنایع معدنی در استان ایجاد کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید