227755

آلومینیوم به علت کاهش تولید جهانی، بالاترین سطح 2.5 ماه اخیر را لمس کرد

دنیای معدن-رویترز: قیمت آلومینیوم در روز جمعه 7 ژانویه به بالاترین سطح از 21 اکتبر رسید چراکه میزان فلز موجود در انبارهای بورس فلزات لندن کاهش یافته و تجار نگران این هستند که هزینه های بالای انرژی کارخانه های ذوب بیشتری را مجبور به کاهش تولید کند و کمبود عرضه را تشدید نماید.

به گزارش دنیای معدن، شاخص آلومینیوم در بورس فلزات لندن قبل از اینکه با 0.3 درصد کاهش همراه شده و به 2914 دلار در هر تن برسد تا 2980 دلار افزایش یافته بود. قیمت ها در هفته گذشته پس از افزایش 42 درصدی در سال 2021 همچنان حدود 3.5 درصد بالا است.

به گفته Daniel Briesemann تحلیلگر Commerzbank قیمت های انرژی در اروپا و آسیا رو به افزایش است و کارخانه های ذوب بیشتری احتمالا تولید خود را تا قبل از بهار کاهش خواهند داد و همین امر قیمت آلومینیوم را بالاتر خواهد برد.

وی گفت: زمانی که از زمستان خارج شویم باید شاهد اصلاح قیمت ها باشیم زیرا عرضه های بیشتری دوباره در دسترس قرار خواهد گرفت.

موجودی آلومینیوم در انبارهای ثبت شده بورس فلزات لندن از بیش از 861 هزار و 800 تن در 14 دسامبر به 536 هزار و 175 تن کاهش یافته است که کمترین میزان از سال 2005 است.

گفته شده یک کارخانه بزرگ ذوب آلومینیوم در Dunkirk در شمال فرانسه، هفته آینده تولید خود را تا 5 درصد دیگر کاهش خواهد داد.

به گفته تحلیلگران بانک آمریکا، انرژی معمولاً حدود 40 درصد از هزینه های عملیاتی کارخانه های ذوب آلومینیوم را تشکیل می دهد. تحلیلگران می گویند: با حدود 650 هزار تن کاهش ظرفیت فعلی، ما بر این باوریم که 900 هزار تن دیگر تولید در معرض خطر بسته شدن کامل یا جزئی به دلیل قیمت بالای انرژی قرار دارد.

حدود 68 میلیون تن آلومینیوم که در صنایع بسته بندی، حمل و نقل و ساخت و ساز استفاده می شود، هر ساله تولید می شود. کاهش تولید در چین به عنوان تولیدکننده برتر، بازار را به کسری در سال 2021 سوق داد.

بانک آمریکا پیش بینی کرده که این کسری عرضه در سال 2024 به 2.7 میلیون تن افزایش می یابد و در آن زمان قیمت ها حدود 3500 دلار در هر تن خواهد شد.

اندی هوم، ستون نویس رویترز نوشت که بحران برق اروپا نابسامانی کارخانه ذوب آلومینیوم را رقم زده است.جعفری طهرانی

 

دیدگاه تان را بنویسید